Az ételtárolás legfontosabb szabályai
Az ételek tárolása mindig nagyon fontos kérdés, hiszen nem mindegy, hogy melyik ételt meddig tarthatjuk bent a hűtőben vagy a szekrényben. Hiszen ha helytelenül tároljuk őket, akkor komolyabb betegségeket is összeszedhetünk. Ezért most összegyűjtöttük az ételtárolás legfontosabb szabályait.
Talán az egyik legfontosabb kérdés a különböző ételekkel kapcsolatban, hogy meddig és hogyan szabad őket tárolnunk. Ugyanis, ha nem tartjuk be az alapvető szabályokat, akkor akár télen is könnyen elkaphatunk bármilyen ételmérgezéses betegséget.
Nem csak a főtt ételekkel kapcsolatban kérdéses, hogy meddig tárolhatjuk őket, hanem a nyers húsok és zöldségeknél is különböző szabályok érvényesülnek. Ráadásul már a vásárlás során is érdemes ügyelni néhány fontos kérdésre. De egy kis odafigyeléssel könnyen ki tudod védeni a fertőzéseket.
Vásárlás szabályai
A húsok vásárlásánál fontos szabály, hogy mindig külön zacskóba tedd be őket és semmiképp se rakd olyan ételek mellé, amelyeket nyersen fogyasztasz, így például a zöldségek vagy gyümölcsök mellé. Ha előre csomagolt húst vásárolsz, feltétlenül nézd meg alaposan a lejárati időt, és olyan csomagot válassz, amelynél a lejárati idő a lehető legtávolabb van a vásárlás napjától.
A tojásokat is érdemes mindig ellenőrizni, hogy ne legyenek töröttek, vagy nagyon szennyezettek. De otthon feldolgozás előtt mindenképpen mosd át alaposan az összes tojást, hogy az összes szennyeződés lejöjjön róla. A gyümölcsök esetében is a feltűnően megrepedt, sérült darabokat nem érdemes megvenni, mert a sérülésen keresztül különböző baktériumok bejuthatnak a gyümölcsbe, amit nem biztos, hogy a megmosás során el tudsz távolítani.
Tárolás, feldolgozás
A húsokat fontos, hogy két napon belül mindenképpen dolgozd fel, vagy ha nem tudod elkészíteni, akkor feltétlenül fagyaszd le. Alapszabálynak számít, de nem lehet elégszer kihangsúlyozni, hogy a lefagyasztott élelmiszereket, ha kiolvasztottad, akkor már mindenképpen dolgozd fel és ne fagyaszd le újra. A húsok sütésénél a legfontosabb, hogy hagyj időt arra, hogy kellőképpen átsüljenek a húsok, és legalább 75 fokon süsd át őket. Az ételek elkészítése és kihűtése után, minél hamarabb tedd el őket tároló dobozokba és úgy helyezd el a hűtőbe.
Néhány napon belül ezeket az ételeket mindenképpen fogyaszd el vagy rakd át őket a mélyhűtőbe, így még nagyjából két hónapig biztosan megeheted őket kiolvasztás után. Ha pedig nem vagy biztos abban, hogy a hűtőben tárolt étel fogyasztható még, akkor már semmiképpen se kockáztass egy betegséget azzal, hogy mégis megeszed egy forralás után.