Mi lesz a művészettel Afganisztánban? A tálibok a zenét már be is tiltották
Hasonlóan 1996-hoz, újra kulturális szigor jöhet Afganisztánban. A tálibok a zenét már be is tiltották, és félő, hogy további korlátozó intézkedéseket hoznak a művészet és a kultúra területén.
Az afgán művészek rettegnek
A tálibok, több heti előrenyomulás után, augusztus 15-én, szinte akadálytalanul foglalták el Afganisztán fővárosát, Kabult. A helyiek az életüket féltik, ráadásul Afganisztánban az a veszély fenyeget, hogy az élet minden területét a radikális iszlamizmus nevében ellenőrző és átalakító tálibok ismét betiltják a művészetet, a művészi ábrázolás és reprezentáció különféle formáit, ahogy ezt gyakorlatilag már megtették az első kormányzásuk idején, 1996 és 2001 között. Akkor nemcsak a zene volt tiltott, de az emberi test bármiféle művészi megjelenítése is. Az ArtPortal emlékeztet, hogy 2001-ben felrobbantottak több, az ötödik-hatodik században keletkezett, sziklába vésett, óriás Buddha-szobrot is. A tálib államban maga a művészi tevékenység vált lehetetlenné.
A tálib bevonuláskor egy afgán művészeti civil szervezet, a street arttal és társadalmi aktivizmussal foglalkozó ArtLords tagjai nagyméretű falfestményt készítettek Kabulban, amely az empátiára és az emberi érzésekre hívja fel a figyelmet. „Nem vagyok biztos abban, hogy festhetek-e még valaha, vagy sem. És abban sem, hogy a szervezetünk létezhet. Nem biztos, hogy a festményeim meglesznek holnap is. De mégis, ma egy pár órán át festettem az utcán, Kabulban. Remélem, hogy megtehetem még” – mondta a csoport egyik alapítója, Omaid Sharifi.