Hétfőn távozik hivatalából Áder János: 10 év után nyugodt szívvel hagyja el a Sándor-palotát Magyarország államfője
Kétszer ötéves ciklusát követően május 9-én fejezi be államfői pályafutását Áder János. Ez alkalomból cikkünkben röviden összefoglaltuk a köztársasági elnök életútját, az elmúlt évtizedes tevékenységét, illetve, hogy mit hoz számára a jövő.
Búcsúzik Áder János
Éppen ma lett 63 esztendős Áder János, Magyarország köztársasági elnöke, aki hétfőn búcsúzik az államfői tisztségtől. Mandátuma május 10-én, kedden jár le, ekkortól már hivatalosan is Novák Katalin lesz Magyarország köztársasági elnöke, aki egyben kétszeres rekorder is: keddi beiktatása után az első női és a legfiatalabb államfő lesz egyben. Ebben a cikkben azonban a posztjáról távozó Áder János van a középpontban.
Áder János 1959-ben született Csornán, itt végezte az általános iskolát is. A győri Révai Miklós Gimnáziumban tette le az érettségit, majd a sorkatonai szolgálat teljesítése után az Eötvös Loránd Tudományegyetem Állam- és Jogtudományi Karára járt, ahol 1983-ban diplomázott. Egyetemi évei alatt a ELTE Jogász Társadalomtudományi Szakkollégium (jelenlegi nevén Bibó István Szakkollégium) tagja volt. Az egyetem elvégzése után a Budapest VI. kerületi Tanács lakáscsere osztályán dolgozott előadóként. 1985-től 1990-ig az MTA Szociológiai Kutatóintézetében dolgozott tudományos munkatársként. Kutatási területe az Országgyűlés törvényalkotó munkája volt. Emellett ügyvédi szakvizsgát tett.
Rendszerváltó politikusaink egyike 1988-ban lépett be a Fideszbe a párt alapítótagjaként, a következő évben pedig az Ellenzéki és a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalások résztvevője volt. Fontos szerepe volt az államszocializmust lebontó tárgyalássorozatban, nevéhez is köthető az 1990 utáni demokratikus választási rendszer kidolgozása.
1990 és 2009 között a Fidesz országgyűlési képviselője, évekig volt az Országgyűlés alelnöke, illetve elnöke, valamint a Fideszben is fontos szerepeket töltött be: ügyvezető alelnök, majd a párt országgyűlési frakciójának vezetője lett. 2009-től 2012-ig európai parlamenti képviselőként tevékenykedett, 2012-ben januártól októberig az Európai Parlament Környezetvédelmi, Közegészségügyi és Élelmiszer-biztonsági Bizottsága alelnöki posztját is betöltötte.
Schmitt Pál lemondása után, 2012 áprilisában a Fidesz-KDNP frakciószövetség államfőjelöltje lett, május elején pedig az Országgyűlés köztársasági elnökké választotta, egy bő héttel később már hivatalba is lépett. 2017-ben újraválasztották a köztársasági elnöki tisztségében. Az államfő a Magyar Nemzetnek adott interjújában most elmondta, nyugodt szívvel hagyja el a Sándor-palotát, hiszen úgy véli, főbb vállalását teljesítette.