A testi-lelki egyensúly megteremtője: jóga
Ugyan a jógázás manapság rendkívül ismert és sokak körében kedvelt tevékenység, mégis rengetegen csak kitekert tornagyakorlatok összességének titulálják. A jóga azonban a valóságban ennél sokkal több. Cikkünkből most megtudhatod, mire is szolgál valójában a jóga ősi módszere.
Honnan ered?
A jógának már évezredek óta nagy szerepe van az emberiség életében. Bár a jógáról szóló írásos emlékek tárháza rendkívül szegény, annyit azonban biztosan elárul, hogy a jóga története több mint 5000 évvel ezelőtt indult Indiában. Persze ez a jóga korántsem olyan formában volt jelen az emberiség életében, mint ma, azonban vitathatatlanul fontos szerepet tulajdonítottak neki.
A jóga pozitív hatásai
Maga a yoga szó összetartást, összekötést, egyesülést jelent, miszerint gyakorlásával testünk és lelkünk egyesül, összhangba kerül. Ennek értelmében a jóga abban segít, hogy megértsd a benned lejátszódó testi és lelki folyamatokat, valamint hogy idővel képes légy saját magad uralni azokat. Mindemellett a jóga tökéletes ellenszere a fizikai és szellemi fáradtságnak, jó hatással van az agy működésére, növeli az állóképességet, ezen kívül pedig sporttevékenységnek sem utolsó.
A jóga 8 szintje
Ugyan a jógának manapság rengeteg változata ismert, az egyik legismertebb a Rádzsa-jóga. A jóga ezen fajtája 8 lépésből (szintből) áll.
Az első szint saját elménk megismeréséről szól, amikor is megtanuljuk, mitől érdemes tartózkodnunk. Ide soroljuk a néha teljesen ártalmatlan negatív tulajdonságokat, de a súlyos bűntetteket, bűncselekményeket is.
A második szinten pontosan ezek ellentétéről esik szó, vagyis arról, hogy mi a pozitív, mi a jó, és mit érdemes követnünk.
A harmadik szint a helyes testtartás elsajátítását foglalja magába, míg a negyedik szint a helyes légzést és energiaszabályozást tanítja.
Az ötödik szint főleg az elme szabályozásáról szól, amikor megtanuljuk rendszerezni gondolatainkat, s ezzel együtt azt is elsajátítjuk, hogyan szűrjük ki a fontos dolgokat, és hogyan vessük el a kevésbé fontosakat.
A hatodik lépés a koncentrációt tanítja, melynek segítségével képesek leszünk kizárni mindent magunk körül.
A hetedik szinttel elérjük a meditáció folyamatát, amely igazán a nyolcadik szinten, céljaink elérésében és az önmagunkkal való egyesülésben bontakozik ki.