A színek gyógyító ereje - A színterápia
A különböző színeknek sok szerepe és hatása van az életünkben. Mindenki tudja, hogy különböző dolgokat árulhatnak el rólunk, hogy milyen színt viselünk szívesen vagy, hogy melyik szín uralkodik a lakásunkban, de akár gyógyító ereje is lehet a színeknek.
A színterápia
Viszonylag fiatal gyógyászati ágról van szó és jelenleg főleg a Távol-Keleten és Amerikában alkalmazzák legnagyobb számban ezt a gyógyászati kezelést. De Európában is egyre több helyen hoznak létre színterápiás szobákat. A kezelés lényege, hogy a színek szervezetre gyakorolt hatását használják ki és ezzel segítik elő az öngyógyító folyamatok beindulását, így nem véletlenül a természetes gyógymódokat kedvelők között lett nagyon hamar népszerű ez a módszer. A terápia gyökerei az indiai csakragyógyászathoz nyúlnak vissza. És eszerint minden szervhez hozzárendelhető egy szín, amelyre az adott szerv pozitívan reagál.
Zöld
A természetesség színe, a szívcsakrához tartozik, hatással van az immunrendszerre és az idegrendszerre is jótékonyan hat. Ezért a stressz és kimerültség ellen is alkalmazható. Vérzéscsillapító, ízületi gyulladások esetén pedig fájdalomcsillapító hatása van a zöld színnek.
Vörös
Főleg energizálásban hatásos a vörös szín. Hatására élénkülhet a vérkeringés, így alkalmas lehet különböző fertőzések gyógyítására, de a vashiány kezelésére is. Az esetleges rossz keringés javítására is alkalmazhatjuk, főleg a végtagokban, de sebeket is kezelhetünk a vörös szín segítségével. Azonban arra figyelni kell, hogy magas vérnyomás esetén huzamosabb ideig ne használjuk ezt a terápiát.
Kék
Főleg a színnyugtató hatását érdemes kihasználni, segít a gyulladások gyógyításában, ellazítja az izmokat és lassítja a vérkeringést. Légzőrendszerre is jótékonyan hat, így torokgyulladás és gégegyulladás gyógyításában is hatásos. Ezen kívül pedig még hatásos lehet a fogak, pajzsmirigy és mellékpajzsmirigy működésre is.
Narancssárga
Meleg színként a narancssárga is inkább az idegrendszerre fejti ki a jótékony hatását, de ezen kívül bizonyos emésztési zavarok és az étvágytalanság is kezelhetőek ezzel a színnel. Az immunrendszert is aktivizálja és a nyirokkeringésre is serkentő hatással van az alkalmazása.
A színterápia segítségével sikeresen kezelhető az összes olyan betegség, amely a vegetatív idegrendszerrel van kapcsolatban. Persze ebben az esetben sem egy új csodaszerről beszélhetünk ezért érdemes kiegészítő módszerként alkalmaznunk.