A jótékonykodás legegyszerűbb módjai
A mai világban van a legnagyobb szükség a segítségre- és ehhez mérten egyenes arányban nőtt a segítségnyújtási lehetőségek száma. Számos ember azonban nem tudja, mennyire egyszerűen és könnyen lehet ezeket véghezvinni. Remélem azonban, hogy a következő pontok sokaknak felnyitják a szemüket.
Szemétszedés
2011 óta már Magyarországon is megrendezik évente egyszer a TeSzedd napot. Ennek lényege, hogy az országban mindenki kesztyűt és szemeteszsákot ragadjon, és elkezdje összeszedni az útfélen, erdőben, vagy illegális szemétlerakó helyen összegyűlt hulladékot. A mozgalom fontosságát mi sem bizonyítja jobban, minthogy már sztárok is csatlakoztak hozzá, mint például az X-Faktor győztese, Vastag Csaba. A TeSzedd világszerte nagy sikereket ért el, de nem is kell feltétlenül ennek a különleges napnak lennie ahhoz, hogy ezt a tevékenységet te is nap, mint nap végezd. Nem muszáj nagy dolognak lennie, elég, ha a buszmegálló környéki szemetet összegyűjtöd, és a kukába dobod. Ne feledd, a kis dolgok is előre viszik a világot.
Családsegítők
Ma már nemcsak a fővárosban, hanem minden településen, legyen az város vagy falu, vannak családsegítő központok. Ez az egyik legegyszerűbb módja a segítségnyújtásnak. Megunt, kinőtt ruháidat, vagy használt, de jó állapotban lévő könyveidet, régi játékaidat stb. összepakolod pár szatyorba, és egyszerűen besétálsz vele a legközelebbi családsegítő központba, és otthagyod a dolgokat. A többit majd a jótékonysági szervezet elintézi. Ennyi az egész- neked is jó, hiszen megszabadulsz felesleges dolgaidtól, és a rászorulóknak is jó, mert ezek a dolgok nekik sokkal többet jelentenek, mint azt te el tudnád képzelni.
Adományvonalak
Másik egyszerű, és szerencsére többnyire elterjedt módja a segítségnyújtásnak az adományvonalak. Nem kell hozzá más, mint egy telefon, és annak a szervezetnek az adományvonala, aminek te pénzt szeretnél adni. A kisebb és a nagyobb összegeket is szívesen fogadják. Lehet küldeni pénzt a daganatos gyermekeknek, az állatkórházaknak, de azoknak a szervezeteknek is, akik a környezetet próbálják megvédeni. Tulajdonképpen ehhez a fajta segítségnyújtáshoz ki sem kell mozdulnod a házból. Ide pedig tökéletesen illik az a mondás, hogy „a legkisebb is számít”.
Az 1%-os adó
Lehetőség van arra, hogy a dolgozó polgár minden évben adója egy százalékát felajánlja szinte bármire, így jótékony célra is. Adhatja azt oktatási intézménynek, kórházaknak, de akár állatmenhelyeknek is. Nem kerül semmibe, neked teljesen ingyenes. Sajnos most már egyre többet kell ezt reklámozni, mert a lakosság egy része valamiért nem él ezzel a lehetőséggel. Pedig sok szervezetnek, akik jobbá szeretnék tenni, ha csak egy kicsit is ezt a világot- az 1% is nagyon sokat számít.
Használtruha gyűjtőkonténerek
Szintén a közelmúltban jelent meg, és szerencsére egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a használtruha gyűjtőkonténerek. A „Segítsen, hogy mi is segíthessünk” feliratú konténereket a Magyar Vöröskereszt helyezte ki az ország különböző pontjaira, és nemcsak a nagyvárosokba. Itt a segítségnyújtás módja a következő: már nem kívánatos, de nem szakadt vagy használhatatlan ruhákat összegyűjteni otthon, elmenni vagy elautózni a legközelebbi használtruha konténerhez, és egyszerűen beledobni a ruhadarabokat. Ennyi. A munka nagyrészét ismét nem nekünk, hanem az alapítványnak kell elvégezni.
Cipősdoboz akció
Az egyik legismertebb és legnagyobb jótékonysági mozgalom már évek óta rendszerint karácsonykor történik, ez pedig a cipősdoboz akció. A mozgalom lényege, hogy a hátrányos helyzetű, nehéz sorsú, beteg vagy éppen árva gyerekeknek segítsen. Ehhez nem kell mást tenni, mint megkeresni otthon egy cipősdobozt, és megtölteni játékokkal, tisztálkodási szerekkel, édességgel és egyéb földi jóval. Fontos persze, hogy csak jó állapotban lévő dolgok kerüljenek a dobozba. A kész munkát ezután be kell csomagolni, rá kell írni, hogy milyen nemű és korú gyermeknek szánod, és elvinni valamelyik Vöröskereszt által kijelölt pontra, ahol átveszik tőled a csomagot. Neked maximum csak pár óra, egy szegény gyermeknek viszont az öröm és a felismerés, hogy törődnek vele és nincs egyedül.
A fent említett példák tehát bebizonyítják, hogy a segítségnyújtási lehetőségek messze nem olyan bonyolultak, mint amilyennek azt képzeljük. Legtöbbjüket könnyedén és egyszerűen véghez lehet vinni. Ha pedig te is szeretnéd megváltoztatni a világot, akkor ragadj telefont, vagy gyűjtsd össze a megunt ruháidat, vagy kezd összegyűjteni a játékokat, mert rád is szükség lehet, hogy a jövőben ez a világ egy szebb és boldogabb hely legyen.