10 hasznos tipp apukáknak - Ezt tedd, ha gyereked született!
Egy gyermek érkezése az öröm mellett hatalmas változásokat is hoz a család életébe. Bár mindenre felkészülni szinte lehetetlen, 10 tippel segítjük az ifjú apákat, hogy készen álljanak a küldetésre.
1. Szerezz be minden papírt!
Nem is gondolnánk, de az újszülöttnek rögtön egy sor kártyája és igazolványa lesz: az anyakönyvi kivonatot már a kórházban kiállítják, ezzel együtt a TAJ-kártya és az adóazonosító jelet tartalmazó adókártya is automatikusan meglesz – a TAJ-kártyához egy külön nyomtatványt kell kitölteni, a kártyát pedig később postán küldik ki. Elméletileg az adókártya ügyében sem kell semmit tenni, ezt is megküldik. Ennek viszont igen hosszú az átfutása, ha az átmeneti időszakban mégis szükség volna a gyerek adóazonosító jelére, azt rendelkezésre bocsátja a NAV. A lakcímkártya is megjön automatikusan, ugyanakkor fontos tudni, hogy a személyi igazolvány nem készül automatikusan. Ha a család sokat utazik és a kisbabát is vinni akarják, érdemes kiváltani minél hamarabb.
2. Nézd meg mi is az a babakötvény!
Az állam minden újszülöttnek ad életkezdési támogatást, ennek összege jelenleg 42 500 forint. Önmagában ezzel nincs is dolga a szülőnek, a pénz a babakötvény nevű állampapírban kamatozik is. De ahhoz, hogy a születéskor kapott pénzből szemmel látható összeg kerekedjen, mire a baba eléri a felnőttkort, a szülőnek érdemes Start számlát nyitnia az Államkincstárnál. A kezdeti pénz is ide kerül, a számlára befizetett összegeket pedig évente 10 százalékkal, de legfeljebb 6 ezer forinttal kiegészíti az állam.
3. Indíts rendszeres megtakarítást, biztosítás is lehet benne!
A rendszeres megtakarítás nemcsak a magunk, hanem gyermekeink jövője számára is fontos. A megtakarítást jó ötlet biztosítási védelemmel is kombinálni, például az NN Biztosító Patrónus megtakarítási megoldásával, melynek lényege, hogy a kötéskor meghatározott időtartam alatt a szülők gyermekük számára rendszeres befizetéseikből megtakarítást halmoznak fel, amelyet a gyermek lejáratkor egy összegben kap meg. A Patrónus a garantált megtakarítási rész mellett halálra szóló fedezetet is tartalmaz – ha esetleg időközben a szülő (aki a biztosított) meghal, akkor a biztosító egyösszegű segítséget nyújt a családnak, ráadásul egy járadékszolgáltatás révén átvállalja a további biztosítási díj befizetését is.
4. Válts életmódot, készíts edzéstervet!
Egy baba érkezése fenekestől forgatja fel a család életét, a szülőknek megváltozik az életritmusuk és a prioritásaik. Az anyukák és apukák gyakran érzik magukat elnyűttnek, elhanyagoltnak. Érdemes tudatosan készülni ezekre, előre átbeszélni és lefixálni az életmódbeli változásokat, beosztani, hogy mindenkinek legyen ideje saját magára is.
5. Helyezd biztonságba a babakocsit is!
Magyarországon a lakások több mint 70 százaléka biztosított – ez a jó hír. Arra már kevésbé kevésbé lehetünk büszkék, hogy az ingatlanbiztosításaink zöme elavult, szaknyelven szólva a lakások és a bennük lévő értéktárgyak alulbiztosítottak – a szerződés alapján a biztosító által fizetendő összeg nem fedezi azok pótlásának költségeit. A kicsi megszületésekor nézzük át a szerződéseket, hogy megfelelő-e a kötvény által vállalt fedezet.