Műanyag vagy fa ablak: melyikkel járunk jobban?
Örök vita tárgyát képezi, hogy inkább a fa, vagy inkább a műanyag ablakok „jobbak”. Hogy ki melyiket szereti jobban, egyéni ízlés kérdése, viszont a döntés nem mindig olyan egyszerű. Összegyűjtöttünk néhány olyan szempontot, ami alapján könnyebben tudod végiggondolni vásárlás előtt, hogy melyik nyílászáró felelne meg a legjobban.
Első a minőség
Bármilyen ablakot is választasz – bármelyik típusból és anyagból – sose az ár legyen az elsődleges dolog, ami alapján döntesz. Egy látványosan olcsó ablak jó eséllyel, előbb vagy utóbb, de visszakéri a vásárláskor megspórolt pénzt.
A műanyag ablakok többnyire magas minőségű UV-stabil PVC-ből készülnek. Kiegészítőiket fémből és műanyagból gyártják. A minőségi fa nyílászárókat jellemzően tölgyfából, luc- és vörösfenyőből készítik, az anyagválasztásnak köszönhetően pedig kevésbé hajlamosak a vetemedésre, jól bírják a változó hőmérsékletet és ellenállnak a gombásodásnak is.
A műanyag ablakot könnyebb karbantartani
A műanyag ablakoknak azonban van egy hatalmas előnye a fából készült társaival szemben: nem igényelnek szinte semmilyen karbantartást néhány apróságtól eltekintve. Míg a fafelületeket csak rendszeres ápolással lehet formában tartani, addig a műanyag ablakoknak bőven elég, ha évente egy-két alkalommal némi olajat kapnak a zárszerkezetek. Érdemes áttörölni továbbá időnként a szigetelőgumikat is glicerinnel, hogy megmaradjon azok rugalmassága. Mivel a műanyag ablakokkal ezen kívül gyakorlatilag nincsen további teendő – például a lakkozást, újrafestést egy életre elfelejtheted – nem véletlen, hogy egyre többen választanak inkább műanyag ablakprofilt.
Az ár-érték arányt tekintve a fából készült ablakok legalább 20-30 százalékkal drágábbak a műanyagoknál, tartósságuk pedig attól függ, mekkora figyelmet fordít rájuk a tulajdonos. Hosszútávon így még inkább megéri, ha a műanyag ablakok mellett tesszük le a voksunkat.
Segít a minősítés
Különösen abban az esetben igaz ez, ha figyelembe vesszük a hőszigetelő képességet is. Egy egyezményes jelölés segítségével vásárláskor te is megállapíthatod, hogy milyen kategóriába tartozik a választott ablak: keresd az „U” jelölést, ez mutatja meg ugyanis, hogy egységnyi idő alatt mennyi energia távozik az adott ablakfelületen.
Ha alacsony az „U” számunk, akkor az ablak jó hőszigetelő képességekkel rendelkezik. Ez nem csak a rezsiszámlák miatt lehet fontos: egy ingatlan eladásánál energiatanúsítványt kell készíttetni, eszerint A-D között helyezkedhetnek el az egyes lakások. Minél közelebb van az „A” besoroláshoz, annál értékesebb ilyen szempontból az ingatlan. Bár az energetikai besorolás nem csupán a nyílászáróktól függ, azért sokat javíthatnak a helyzeten.
Szintén minősítéseket használnak, amikor az ablak lég- és vízáteresztő képességét vizsgálják. A légáteresztő képesség esetén a legjobb minősítés a 4-es, és ez attól függ, hogy az ablaktok és az ablakszárny hogyan illeszkedik. A vízáteresztést tekintve kilenc osztályt különböztetünk meg, de egy lakóház esetén a 4-es, 5-ös és 6-os besorolásúak bőven megállják a helyüket. Fontos azonban, hogy bármilyen ablakot is választasz, szellőztess rendszeresen!
Szigetelési szempontok
Zajos környéken verhetetlenek a műanyag ablakok a hangszigetelés szempontjából. Itt is rangsorolják az ablakokat felépítésük szerint, a 6-os osztályozású a legjobb, ha házon kívül szeretnénk tudni az utca hangjait. Vásárlás előtt fontos, hogy megbizonyosodj róla, megfelelő vasalatokkal látták el az ablakot – ez a hang-, hő-, és vízszigetelés miatt, valamint a betörésvédelem szempontjából is fontos.