Közönséges százszorszép – bájos és strapabíró növény kertbe és cserépbe
Ha szereted a finom, bájos virágokat, amelyek megbízhatóan virágoznak tavasszal és nyáron, akkor a százszorszépek tökéletes választás számodra. Könnyen termeszthető, kevés gondozást igénylő és színes virágok, amelyek megváltoztatják a kert, a terasz vagy a veranda megjelenését. A százszorszépek magjai könnyen hozzáférhetők és olcsók. Hogyan vessük el a százszorszép magokat és hogyan gondozzuk őket? Bemutatjuk a százszorszépek termesztésével kapcsolatos gyakorlati tanácsokat.
A százszorszép jellemzői
A kb. 15 cm magas százszorszép az őszirózsafélék családjába tartozik. Ezek az optimista virágok kis, ovális, sötétzöld levelekkel díszítettek, amelyeket csinos rozettákba rendeznek. A természetben előforduló százszorszépek jellegzetes virágokkal rendelkeznek, sárga középponttal, amelyet fehér vagy halvány rózsaszín szirmok vesznek körül. A százszorszép kétéves növény. Az első évben levelek rozetta formájában nőnek, a második évben pedig merev szárakon virágok jelennek meg. A százszorszépek áprilisban kezdenek virágozni és júniusig tartanak, de gyakran előfordul, hogy a virágok egészen késő őszig megjelennek. A százszorszépek nem csak a kertészeket vonzzák, hanem a beporzó rovarokat, például a pillangókat és a legyeket is.
A százszorszépek ideális növekedési feltételei
A természetben különböző helyeken található százszorszépek nem igényes növények. A legszebb példányok enyhén homokos vagy kissé agyagos, termékeny és közepesen nedves talajon nőnek. A százszorszép virágok jól fejlődnek a napfényben, de a kis árnyék sem jelent akadályt számukra. A százszorszépek nagy előnye az eső és a szél elleni ellenállásuk, így nyugodtan ültethetők nyitott területeken.
Hogyan és mikor vessük el a százszorszépeket
A százszorszép magok vetésének optimális ideje június. A vetést legjobb a kertben, egy palántanevelő ágyásban vagy egy jól karbantartott ágyás szabad részén végezni. A bevált százszorszép magok fellazított talajba helyezzük és nem túl vastag földréteggel fedjük be. A vetés után és a palánták intenzív fejlődése során figyelni kell a talaj állandó nedvességének fenntartására, valamint a rendszeres gyomlálásra. Amikor a palánták 3-4 jól fejlett levelet hoznak, át kell őket ültetni, hogy a növényeknek több helyük legyen a növekedéshez. Szeptember elején a fiatal százszorszépeket végleges helyükre ültetjük. A növények tavasszal a következő évben virágoznak. Télen a fiatal százszorszépeket fenyőágakkal takarjuk, hogy megvédjük őket a fagytól.
A százszorszépek gondozása
A virágzás javítása érdekében rendszeresen el kell távolítani az elvirágzott virágokat és mérsékelten trágyázni kell a növényeket többkomponensű folyékony trágyával. Az első trágyázást közvetlenül tél után kell elvégezni, ami serkenti a növényeket a növekedésre és a virágbimbók kialakítására. A százszorszépek rendszeres gyomlálást is igényelnek, mivel a burjánzó gyomok gyorsan elnyomhatják az alacsony százszorszép csoportokat, elveszítve így esztétikai megjelenésüket. Fontos a megfelelő öntözés is – a talaj állandó, mérsékelt nedvességének fenntartása hosszú és bőséges virágzást tesz lehetővé.
A százszorszépek felhasználása
A százszorszépek gyakran jelennek meg a kertekben a virágkompozíciók szélén, ágyások és virágágyások szegélyeként, valamint alacsony virágágyásokban és virágszigeteken. Gyönyörűen mutatnak csoportos ültetésekben, bájos virágszőnyegeket hozva létre. Korai virágzásuk révén kiváló társaik a nárciszoknak és a tulipánoknak. Szépen mutatnak nefelejcs, kankalin és árvácska társaságában. A díszes százszorszép fajták kiválóan alkalmasak cserepekben és tálakban való termesztésre, amelyek dekoratív szerepet töltenek be a kertben, az erkélyen vagy a házban. A bolyhos százszorszép fejeket, amelyeket merev, levéltelen szárakra helyeznek, kis tavaszi csokrokhoz is le lehet vágni.
Fotók: gardenseedsmarket.com