Home&Design

Hogyan készítsük fel otthonunkat a téli hidegre?

A forró nyár és a szokásosnál kellemesebb ősz idején még gondolatban is nehéz készülni a téli hidegre, pedig amikor majd beköszönt, nem is lesz jobb érzés, mint biztonsággal elkényelmesedni a meleg otthonunkban. Érdemes tehát előre gondolkodni, hogy amikor majd kopogtat a fagy, ne sietve kelljen gondoskodni környezetünk megfelelő hőmérsékletéről. Nézzük, milyen praktikák segíthetnek hozzá, hogy a téli hidegben szívesen töltsük az időt otthonunk falai között!

Ha meghalljuk a szót: tél, nemcsak a hó, a hideg vagy a nagykabát jut eszünkbe először, hanem azok a beltérben eltöltött kellemes pillanatok is, amelyek a hideg idő velejárói. A forró tea a kandalló tüze mellett, a paplanba burkolózva olvasott könyv, vagy az esti hazatérés pillanata a kinti zimankóból a meleg lakásba. Mit tehetünk, hogy utóbbi mindig adott legyen és a lehető legjobb hőmérsékletben tölthessünk időt otthon?

A szigetelés ellenőrzése

Ahogy a betegségek során sem csak a tünetek kezelése fontos, hanem a probléma mögött álló okokat is fel kell deríteni, úgy a kevésbé jól fűthető otthonok esetében sem mindig egy új fűtésrendszer a legjobb megoldás. Lehet ugyanis, hogy a szigeteléssel van probléma – sőt Magyarországon a leggyakrabban ennek hiánya okoz hűvösebb szobákat vagy magasabb fűtésszámlát.

Éppen ezért érdemes szakemberrel felmérni, milyen lehetőségek állnak rendelkezésünkre, és ha szükséges, szigetelni az otthonunkat. Bár a feladatnak mind anyagi, mind időbeli vonzata jelentősebb, hosszú távon biztos befektetést jelent, hiszen a fűtés költségei mindenképp alacsonyabbak lesznek, de egy későbbi eladásnál is előnyt jelenthet.

Gondoskodás a megfelelő nyílászárókról

A jó minőségű és jól záródó ajtók és ablakok szintén rendkívül nagy szerepet játszanak a megfelelő hő megtartásában – nemcsak a téli hidegben, de a nyári hőségben is. Ma már szinte minden anyagban és színben találhatunk olyan ablakokat, ajtókat, amelyek a hang- és hőszigetelés szempontjából különösen hatékonyak.

A nyílászárók általában három anyagból készülhetnek: műanyagból, alumíniumból, illetve fából. A fa ablakok különösen hívogatók, hiszen nemcsak remekül szigetelnek, de még az otthonosságérzést is fokozzák a meleg árnyalatokkal. Nem kell attól tartani, hogy ez az anyag kevésbé ellenálló az időjárással szemben: a faablakok, faajtók olyan felületkezelésen esnek át, ami megakadályozza, hogy a külső hatások kárt okozzanak bennük. Amennyiben ajtóink, ablakaink régiek, nem tartják a hőt, hosszú távon érdemes új nyílászárókat beszerezni, mert ezzel rengeteg energiát és pénzt spórolhatunk.

Használjunk függönyöket!

A melegség érzését több szempontból is elhozhatjuk a falak közé a megfelelő textilek használatával. Egy jó minőségű, vastagabb anyagú sötétítőfüggöny például a borús téli délutánokon már nem veszi el a természetes fényt, miközben a meleget segít megtartani a szobában. Alkalmazhatjuk ablakra, de akár a bejárati ajtó előtt is, így a ki- és benyitáskor sem enged be túl sok hideg levegőt a házba.

A textilek másik varázsereje, hogy a színekkel, mintákkal, anyagokkal nemcsak funkcióban, de látványra is megteremtik a melegséget, otthonossá és békéssé teszik a környezetet, így még jobb elbújni a hideg elől a falak között. Ugyanez igaz a párnákra, ágytakarókra is: ne féljük cserélni a garnitúrát és akár téli-nyári szetteket tartani, hiszen teljesen más színeket kívánhat a szemünk és hőérzetünk a meleg, illetve a hideg hónapokban.

Alakítsunk ki tudatos fűtési szokásokat!

Bár a fűtést érdemes kikapcsolni, ha nem töltjük otthon a napot, a modern előre programozható vagy akár okos megoldásokkal elérhetjük, hogy mire hazaérkezünk, kellemes hőmérséklet várjon minket. Ha napirendünk hasonló a munkanapokon, állítsuk be előre, mikor indítja el magát a rendszer, így, ha félórával, egy órával előtte elkezd felmelegedni a ház, nem kell hidegbe érkeznünk. Az okosrendszerek lehetőséget adnak arra, hogy a távolból – másik helyről, városból, országból – irányítsuk a hűtés-fűtést. Ha télen több napra, hétre elutazunk, érdemes olykor melegíteni a falakat, hiszen egy teljesen kihűlt lakást, sokkal nagyobb energia és költség felfűteni.

Egészséget és jó közérzetet ad a meleg otthon

Otthonunk megfelelő hőmérséklete hozzájárul a fizikai egészségünkhöz, valamint szellemi frissességünkhöz, kipihentségünkhöz egyaránt. Környezetünk akkor szolgálja a valódi feltöltődést, ha az aktív órákban kellemes melegben pihenhetünk, szórakozhatunk, végezhetjük a napi rutint, míg éjjel hűvösebb, 19-21 fokban tölthetjük el a mély alvást. Igyekezzünk ezt biztosítani, ha kell, akkor néhány új fa ablakkal, vastag függönnyel vagy külső szigeteléssel. Ha ezt megtesszük, biztosan élvezettel adózhatunk a téli hónapoknak is.

Oldalak

Home&Design
Lifestyle
A csodaszép zöld növények hasznos és gyönyörű elemei otthonunknak, a legjobb pedig, hogy már néhány egyszerű tippet megfogadva is könnyedén gondjukat viselheted, amiért egészen biztosan hálásak...
Sztárok
Vitathatatlan, hogy a Beatles a kezdetektől fogva minden idők egyik legnagyobb és legbefolyásosabb zenekaraként vonult be a történelembe, melynek egyik nagy ikonja volt az immáron 81 éves Paul...
Lifestyle
Ha azt hiszed, minden fogyókúrás italt kipróbáltál már, akkor mutatnák neked egy otthon is elkészíthető italt, mely állítólag hatékonyan elősegítheti a testsúly csökkenését.