Vitaminok, melyek szebbé teszik a bőrt
Szépségünk és fiatalságunk megőrzésében nemcsak a helyes életmód és a megfelelő bőrápolás játszik fontos szerepet, hanem a bevitt ásványi anyagok és vitaminok is segíthetnek megőrizni legjobb formánkat.
A vitaminok nélkülözhetetlenek a szervezet élettani folyamataihoz, a sejtek anyagcseréjéhez és megfelelő működéséhez. Nagy előnyük, hogy kis mennyiséget kell csak szervezetünkbe bevinni és az ízletes zöldségek és gyümölcsök mellett már számos táplálékkiegészítő formájában is fogyaszthatjuk őket. Következzenek a szépségünkért felelős legfőbb vitaminok.
B2-vitamin (riboflavin)
A bőr és nyálkahártya megfelelő működésért és vízellátásáért felelős riboflavin hiánya esetén főként a száj és az orr környékén tapasztalhatunk bőrszárazságot, gyulladásos tüneteket. Az ajkak kiszáradása, cserepesedése és a szájzug berepedése esetén is a B2 hiánya állhat a háttérben. Ha nem szeretnénk tabletta formájában fogyasztani, akkor együnk több tojást, májat, répát, narancsot és élesztővel készült élelmiszert.
B3-vitamin (P-vitamin, nikotinsav, niacin)
Hiányának első tünetei a viszkető, égő érzés, ami később fokozódik. A napfénynek kitett felületeken barnás foltok, hólyagok jelenhetnek meg, melyek leginkább a májfoltokra hasonlítanak. Pigmentfoltok esetén is ajánlott nagyobb mennyiségben niacint fogyasztani. A különböző gabonafélék korpájában, tejben, húsban, tojásban és élesztőben található meg a P-vitamin.
B5-vitamin (pantoténsav)
A legismertebb szépségvitaminok egyike, melynek hiánya nagyon ritkán fordul elő, ám a legtöbben épp csak elégséges mennyiséget fogyasztanak belőle. Hatására rendkívüli mértékben meggyorsul a haj növekedése, sőt egyes kutatások szerint az őszülési folyamatot is késlelteti. Természetesen előfordul a májban, élesztőben, tojásban, tejben, de nagyobb mennyiséget a halikra és a méhpempő tartalmaz.
H-vitamin (biotin)
A faggyútermelés szabályozásában játszik fontos szerepet, ezért főként a problémás, pattanásos, nagyon zsíros bőrűeknek ajánlott kiemelt bevitele. A tejben, tojásban, májban és élesztőben lelhető fel, de kiemelt forrása a burgonya.