Fashion&Beauty

Ilyen volt a világ legelső magassarkúja - a férfiak hordták

Bármennyire furcsa, nem a nők kezdték el a magassarkúk viselését.

A magassarkú története

Sok elmélet létezik arról, miként születtek meg és váltak népszerűvé a magas sarkú cipők, de Elizabeth Semmelhack, a téma szakértője eloszlatta a tévhiteket. A kanadai Bata Shoe Museum kurátora szerint a világ első magassarkúja a középkori perzsák idejére datálható, és nem is nők hordták először a lábbelit, hanem a férfiak. Akkoriban lovagláshoz szükségük volt arra, hogy a lábuk ne csússzon ki a kengyelből, a sarokkal megtoldott cipőket pedig tökéletesen be tudták akasztani, így megoldódott a problémájuk.

A perzsák dekadens anyagokból készült, élénk színekben pompázó surranókat hordtak, és amikor Shah Abbas uralkodó ellátogatott Európába az 1500-as években, a trend nagyon gyorsan elterjedt.

Magassarkú a nőknek

Az ötlet, hogy a nők számára is gyártsanak magassarkúkat egy csodás történelmi esemény keretében fogalmazódott meg, mégpedig egy királyi esküvőn. Amikor Catherine de Medici házasságot kötött 1533-ban mindössze 14 éves volt, így annak érdekében, hogy egy kicsit felnőttesebbnek tűnjön, apró magas sarkú cipőt viselt. Onnantól kezdve az ajtó megnyílt és a hölgyek is hordhattak ilyen lábbeliket.

A magassarkú királya

A férfi magassarkúk királya egyértelműen XIV. Lajos volt, aki nem csak a versailles-i palotát szerette volna fényűzőre kialakítani, de a cipődivat nagyágyúja is volt. Akár 10 centis magas sarkú cipőket is hajlandó volt felvenni, és ami még poén a sztoriban, hogy ő volt az, aki először elrendelte a lábbelik aljának pirosra festését. Így tulajdonképpen nem Christian Louboutin az ötletgazda.

Viktoriánus kor

A viktoriánusok voltak azok, akik már kissé újraértelmezték a magassarkú viselését. Csak egy bizonyos magasságú sarok volt megengedett, ezzel fejezték ki a nők szofisztikált megjelenését. Ez utóbbi kissé irónikus, tekintve, hogy az erotikus fotók készítése ebben a korban kezdett kibontakozni. A BBC szerint a legtöbb meztelen képen a hölgyek magassarkút viseltek, így vált a lábbeli szexszimbólummá, ettől kezdve a férfiak le is mondtak a hordásáról.

A tűsarkú megjelenése

A legelső tűsarkú cipőt Roger Vivier találta fel 1954-ben, Christian Dior kollekciójához. A lábbeli természetesen azonnal hollywoodi szexszimbólummá változott, Marilyn Monroe pedig előszeretettel viselte.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Fashion&Beauty
Sztárok
Az Elemi ösztön és a Casino sztárja idén felkerült a BBC legnagyobb hatást kiváltó nőket tömörítő listájára, s ennek apropóján készült vele megható interjú.
Sztárok
Katalin hercegné rendszeresen üzen a ruha-, illetve ékszerválasztásaival, ez pedig a legutóbbi nyilvános szereplésekor sem volt másképp.
Utazás
Már csak kettőt kell aludni, és el is érkezik Mikulás napja. De vajon végre-valahára nagy pelyhekben hulló havat is láthatunk majd az utcákon, vagy a téli álomvilág ezúttal (is) csak álom marad?
Fashion&Beauty
A minap lezajlott a 2024-es éves Gotham Awards, melynek során minden évben kiemelkedő, független amerikai filmeseket díjazzák. Az eseményről nem hiányozhatott a szakma legmagyobb üdvöskéje, Zendaya...
Egészség
Akad olyan, aki a téli hónapokban is elég gyakran mos hajat, de nem csinálunk ezzel nagy kárt? Ilyenkor még az se mindegy, milyen sapkát veszel fel!
Lifestyle
Nem nagy ördöngösség elkészíteni a rántott sajtot, azonban a legtöbbeknél mindig akad egy kis bökkenő: sütés közben könnyen kifolyik a bundából. Számodra is ismerős ez a probléma? Akkor olvass tovább...