A tökéletes megoldás hajvasalás helyett
A hajvasalós fajtába tartozol? Akkor biztosan rengetegszer hallottad már, mennyire káros, ha minden nap egyenesítgeted tincseidet. Itt az új divat: vasalás helyett inkább hagyd kibontakozni hajadat!
Bármennyire is szépítjük, a hajvasalás bizony káros. Kerámialap, hővédő krém ide vagy oda, nem lehetünk elég óvatosak, ha fejünk ékességéről van szó. A hajvasalók elterjedésével a hajunk ellen indítottunk hadjáratot, hiszen gondoljunk csak bele: tincseink tulajdonképpen egy középkori kínzókamrában érezhetik magukat, ahol szó szerint tüzes vasak közé szorítva égetik őket.
A hajsimító mindennapos használata egy – jobb esetben – nehezen kezelhető, - rosszabb esetben – visszafordíthatatlan folyamatot indít el: nedvességet von el hajszálaidból, amik így fénytelenek lesznek, könnyebben töredeznek, esetenként hosszában eltörnek. A mindennapos használattal az egész hajszerkezetben kárt tehetünk: a haj veszít rugalmasságából és tartásából, amit semmilyen dúsító sampon vagy hajhab nem ad már vissza. Hosszú távú következmény, hogy a hajszálak keresztmetszete is megváltozhat, ami annyit tesz, hogy akár véglegesen egyenes hajat kaphatsz, amit később – ha már lecsengett az egyeneshaj-mánia – megbánhatsz. Természetesen én is használok hajvasalót, ám csak alkalomadtán, így amellett, hogy óvom hajamat a vasalás okozta nagymértékű károsodásról változatosabbnál változatosabb frizurákat próbálok ki.
Ha már meguntad, hogy minden reggel a hajsimítóért kell nyúlnod, hogy kinézzen valahogy a frizurád, esetleg megijedtél attól, hogy vasalás nélkül a hajad durva és sprőd tapintású, az a legjobb, ha nem küzdesz tovább a hajad természetes állaga ellen. Inkább add meg magad neki és vágass olyan fazont, ami kiemeli hajnövésedet és ami nem igényel állandó jellegű odafigyelést (igen, a Victoria Beckham-féle bubinak egy időre befellegzett). Most nézzük végig, mit tehetsz – attól függően, milyen hajszerkezettel rendelkezel.
Ha egyenes hajad van, gondolom már rájöttél, ez a cikk nem neked szól. Mégis sok, alapvetően egyenes hajú nő is vasalja tincseit, ahelyett, hogy egyszerűen hagynák megszáradni a levegőn (télen ez persze nehezebben kivitelezhető), vagy hajszárítóval langyos levegőt ráfújva érnék el ugyanazt a hatást.
Ha göndör hajad van, az a feladatod, hogy megzabolázd loknijaidat. Ezt megteheted valamilyen hőoptimalizáló vagy hajgöndörítő termékkel, ami nem engedi, hogy „szöszössé” váljanak a tincsek. Jó szolgálatot tehet még a diffúzoros végű hajszárító is, ami azonban akkor használ igazán, ha nem a legerősebb fokozaton fújatod a levegőt hajadra. Megoldást jelenthet még a jó öreg hajcsavaró is, amivel szintén megzabolázhatod fürjeidet, bár kissé időigényesebb, mint az előbb említett diffúzoros hajszárítás.
Ha hullámos hajjal rendelkezel, neked van egyfelől a legjobb, másfelől a legnehezebb dolgod. Jó, mert könnyen kialakíthatsz magadnak bármiféle frizurát, hiszen a loknik is lassabban engednek el, mint egy egyenes hajnál, viszont viszonylag könnyedén egyenesre is száríthatod hajadat. Nehéz viszont, mert ha nincs kedved „megcsinálni”, bizony a hullámos haj fog kinézni a legszörnyebben. Sokan abba a hibába esnek, hogy megszárítják, majd kifésülik tincseiket, amitől azok vattacukorszerűen fognak meredezni az ég felé. Vagy szárítsd tehát egyenesre – természetesen főleg langyos levegővel, hiszen a forró itt is árt, nemcsak a hajvasaló esetében; vagy tekerd hajcsavarókra, de valamit kezdj vele, ha nem szeretnél úgy kinézni, mint aki éppen most kelt fel.
Nem kell mindig küzdenünk tehát a természet ellen: könnyű persze, hogy kéznél van a vasaló, amivel már félálomban is tip-top külsőt tudsz magadnak adni, ám nyugodtan vállalhatod saját magadat – ez esetben a hajad természetes állapotát, hiszen gondoljunk bele: mindenkinek az a hajszín és –forma áll jól ami az eredeti.