A 7 legfontosabb napozási aranyszabály
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/default_images/image_not_found.jpg?itok=wJ8HDSE6)
Ha biztonságosan akarsz napozni, nem elég a megfelelő faktorszámú krémet használni, az sem mindegy, hogy mikor és hogyan napozol. Szakértőnk segítségével adunk néhány hasznos tanácsot, melyet a rekkenő hőségben nem árt, ha megfogadsz!
A megfelelő faktor
Válassz olyan fényvédőkrémet, mely legalább 15-ös faktorral rendelkezik. A gyerekek és az idősebbek, valamint azok számára, akik érzékeny bőrrel rendelkeznek, legideálisabb a 30-as és az 50-es faktor, illetve a döntően fizikai hatóanyagokat tartalmazó fényvédők. Mindig fordíts kiemelt figyelmet a lejárati dátumra, sokan elfeledkeznek róla, hogy a naptejek eltarthatósági ideje is véges. „A jó hír az, hogy nagyon sok olyan termék kapható már a piacon, mely nem tömíti el a pórusokat, nem hagy zsíros utóérzetet és megfelelő védelmet biztosít. Az SPF szám azt jelzi, hogy az adott termékkel hányszorosára növelhető a napon töltött idő leégés nélkül, melyért az UVB-sugarak felelősek. Azonban nem szabad megfeledkeznünk arról, hogy ezt az értéket laboratóriumi körülmények között határozták meg és a való életben a homokról és a vízről visszaverődő napsugarak, az izzadás, a sport miatt módosulhat”- mondta Dr. Csernus Krisztina, a Royal Clinics Orvos-esztétikai Központ bőrgyógyász-kozmetológus szakorvosa.
Napozás előtt krémezz!
Annak érdekében, hogy maximális védelmet nyújtson, a fényvédőkrémet vidd fel a bőrödre minimum 30 perccel napozás előtt.
Felhős időben is
Akkor is kend be magad, ha felhős az idő. A felhők nem jelentenek akadályt az UV-sugaraknak. „Mind az UVA, mind pedig az UVB-sugárzás okozhat bőrkárosodást, és egyaránt felelősek a ráncok kialakulásáért, a fertőzésekkel szembeni alacsonyabb ellenállásért, az időskori bőrelváltozásokért és a bőrrákért. A folyamat még nem teljesen világos a tudósok előtt, azonban a lehetséges mechanizmusok között szerepel a kollagén bomlása, a szabadgyökök képződése a DNS regenerálódási folyamat károsodása és az immunrendszer gátlása is. Az UV-sugárzás vezethet az érfalak elvékonyodásához, sőt a napnak kitett területeken maradandó értágulatok is kialakulhatnak. Az egyik legismertebb nap által kiváltott elváltozás a szeplő. Szeplő sokszor úgy képződik, hogy a festéket(melanin) termelő sejt, a melanocita megnövekszik. Nagy szeplőket vagy pigmentfoltokat láthatunk kézfejen, mellkason, vállon és karokon is korábbi napégések helyén”- árulta el a doktornő.
Oldalak
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/images/123rf_szerelemi_horoszkop_video_boritokep_2025.jpg)
This is a modal window.