Mennyire terheled magad sport közben? Ezekből a jelekből megállapíthatod
Szakértőnk, Czanik Balázs capeira aerobik edző, életmód tanácsadó segítségével eláruljuk, hogyan tudod ellenőrizni edzés közben a terhelésedet, és hogyan tudod megállapítani, mennyire vagy elfáradva.
Terhelés ellenőrzése
Megjelent Czanik Balázs első könyve!
Szeretnél egészségesen étkezni és rendszeresen sportolni, de nem tudod, hogyan kezdj hozzá? Czanik Balázs első könyve, a B-fit - Minden, ami mozgás hasznos tanácsokkal, gyakorlatokkal segít elérni a céljaidat. Részletekért kattints ide!
Minden alkalommal, amikor edzünk, a szervezetünk a terhelésnek megfelelően, különböző módon reagál az igénybevételre. Az edzés jellegének éppen ezért alkalmazkodnia kell a kitűzött célhoz.
Az egyéni célpulzus zóna az a terület, ahol az edzésünk a legeredményesebb, a sérülésnek pedig a legcsekélyebb az esélye. Ha a testmozgás során folyamatosan figyelemmel kísérjük a célzónában való tevékenykedésünket, akkor lehetőségünk van változtatni a terhelést: növelhetünk vagy csökkenthetünk az intenzitásán. A terhelés ellenőrzésének kétfajta formája ismert: objektív és szubjektív.
Objektív pulzusmérés
Objektív módja a terhelés ellenőrzésének a pulzus ellenőrzése. A pulzusmérés az aerobik aktív szakaszának ötödik percében, helyben járás, lassú futás közben történik, megállás nélkül. 15 másodpercig mérjük, majd szorozzuk be néggyel. Így kaphatjuk meg a terheléses vagy munkapulzust. Ez pulzusmérő óra segítségével könnyebb és gyorsabb.
Szubjektív mérés „eszköze”: fáradás
A terhelés ellenőrzésének szubjektív módja a fáradás tüneteinek megfigyelésén alapul. Ugyan nem olyan pontos, mint a pulzusmérő óra, némi visszajelzést azért ad, jól dolgoztál-e. Vizsgáld meg magadat!