Mindent a szürkehályog műtétről: itt egy átfogó tájékoztató
A szürkehályog egy fájdalommentes, rendszerint lassan kialakuló szembetegség. A látásromlással járó szürkehályog azonban műtéttel eltávolítható. Mit kell tudni egy ilyen szürkehályog műtétről? Átfogó tájékoztatónkban részletesen ismertetjük a tudnivalókat.
A szürkehályog
A betegség során a pupilla szürke elszíneződik, a beteg először a színeket nem látja tisztán, majd a látásromlás fokozódik. Erre utal a betegség latin neve, a cataracta is, amely vízesést jelent. A páciens a szemlencsén kialakuló hályog miatt úgy érzékeli a világot, mintha egy vízesésen keresztül látná azt. Az elmosódott látás általában idősebb korban alakul ki, de bizonyos betegségek, mint például a cukorbetegség, vagy a szemet érintő sérülések következtében fiatalabb korban is kialakulhat.
A szürkehályogra utaló első jelek
A szürkehályoggal kapcsolatban általános vélekedés az, hogy akkor kell segítségért fordulni, ha a beteg egyértelműen nem látja a színeket és látása annyira megromlott, hogy akadályozza a mindennapi tevékenységében. Azonban, ha az első jelekre már figyelsz, akkor a beavatkozással megkímélheted magadat a kellemetlenebb tünetektől.
Amennyiben a következő tüneteket veszed észre, fordulj szakemberhez:
- zavaró az erős napsütés, vagy az esti vezetésnél a járművek reflektora, a szürkületben bizonytalan a tájékozódásod
- a színek elmosódnak, olyan érzésed van, mintha ködös tájban mozognál
- rövid időn belül erősebb szemüvegre van szükséged
- esti fényforrások körül fényudvart látsz
- kettőslátás: ha egyik szemedet letakarva is kettőslátást érzékelsz, az is lehet a szürkehályog kialakulásának a jele.
Szürkehályog műtét
A szürkehályog betegséggel kapcsolatos jó hír, hogy a betegség gyakorlatilag 100%-osan gyógyítható kizárólag műtéti eljárással. Gyógyszeres kezelés nem alkalmazható a szürkehályog esetében.
A műtét teljesen fájdalommentes, injekciók helyett szemcseppel érik el a szemészek a teljes érzéstelenítést. A beavatkozást természetesen előzetes szakorvosi vizsgálat előzi meg, utána kerül sor az ambuláns műtétre, amely nem hosszabb 20-25 percnél. A szemen egy 2 milliméteres bemetszést ejtenek, amely a későbbiekben magától regenerálódik, így nincs szükség varrásra sem. A modern eljárásnak alatt ezekben az esetekben nem csak a szürkehályogot távolítják el, hanem egy műlencsével visszaállítják a szemlencse egészséges állapotát, így a szemet elérő fénysugarak megfelelően jutnak át a szemlencsén és a nem csak a színeket látod majd tökéletesen, hanem az éleslátásodat is visszanyered. A műtétek specialistájának, Dr. Szabó Antalnak számos beteg köszönheti, hogy visszakapta a régi életminőségét. A tapasztalt szemész szakorvos weboldalán szinte mindent megtudhatsz a szürkehályog műtétről.
Amennyiben mindkét szemen kialakult a szürkehályog, úgy a szemlencséket pár hét eltéréssel állítják helyre.
A műtét után
Az ambuláns műtét után óvni és védeni kell a szemet, hiszen a hosszú távú jólléthez tökéletesen helyre kell állnia a szemnek. Fontos, hogy az első két hétben kíméljük a szemet, a hajolgatást, guggolást, nehéz tárgyak emelését mindenképpen kerülni kell. A sporttal is óvatosan kell bánni az első időszakban, legalább 1 hónapig nem szabad uszodába vagy élő vízbe menned.
Az éleslátás és a színek visszanyerésével az életminőség jelentősen javul, a mindennapok újra élménnyé válnak.