Döbbenetes adatok! A magyar nők egyharmada semmilyen módon nem védekezik
A magyar nők döntő többségének fontos örömforrás a szexualitás - derül ki a Richter Gedeon Nyrt. által készített hét nyugat-európai országot és Magyarországot is érintő kutatásból. Ugyanakkor, míg a megkérdezettek jelentős többsége tart a nem kívánt terhességtől, a magyar nők egyharmada semmilyen módon nem védekezik. Szeptember 26-a a Fogamzásgátlás Világnapja, amelynek célja a tudatosság és a fogamzásgátló módszerekkel kapcsolatos tájékozottság növelése. (x)
Széleskörű lehetőség a biztonságért
2007 óta szeptember 26-a a Fogamzásgátlás Világnapja, amelynek célja a szexualitással, különösképpen a védekezéssel kapcsolatos tudatosság erősítése. A megbízható fogamzásgátlás a gondtalan szexuális élet és a tudatos családtervezés elengedhetetlen része. Talán ennek köszönhető, hogy a legtöbb nő a fogamzásgátlást tartja a női egészség egyik legfontosabb kérdéskörének.
Ma már szerencsére nem kell különféle bizonytalan módszerekhez folyamodni a nem kívánt terhesség elkerülése érdekében, hiszen számos lehetőség kínálkozik a nők számára a biztonságos fogamzásgátlás területén. De az, hogy kinek milyen fogamzásgátló módszert érdemes használnia, nagyban befolyásolja az egyén életkörülménye, kora, és egészségi állapota. A nőgyógyászok kulcsfontosságú szerepet játszanak az egyedi igényeket kiszolgáló és az életstílushoz illeszkedő fogamzásgátló módszer megtalálásában.
Ismerjük, de nem használjuk
A már idézett kutatásból kiderül: a nők körében a fogamzásgátló módszerek széles skálája ismert, amelyek közül a fogamzásgátló tablettákat és a gumióvszert használják széles körben. Meglepő ugyanakkor, hogy a magyar nők körében a megszakításos módszer még mindig az egyik leggyakrabban használt védekezési forma, amit hazánkban kétszer annyian alkalmaznak, mint a többi vizsgált európai országban.
A kutatás adatai azt mutatják, hogy főleg az idősebb, 29 év feletti korosztályok körében jellemző a módszerek szélesebb körű ismerete, míg a fiatalabb korosztályok kevésbé tájékozottak olyan módszerekkel kapcsolatban, mint például a méhen belüli fogamzásgátló, az injekció, az implantátum, vagy a hüvelygyűrű. Ha a különféle módszerekről és azok használatáról megnézzük a nemzetközi adatokat is, kiderül, hogy bár a megkérdezett magyar nők jóval tájékozottabbak a fogamzásgátlókkal kapcsolatban, mint nyugat-európai társaik, használatukban mégis elmaradnak tőlük.
Megbízhatóság, hatékonyság
Az orális, azaz a szájon át szedhető fogamzásgátlókat elsősorban hatékonyságuk és megbízhatóságuk miatt választják a magyar nők. A megkérdezettek csaknem kétharmada válaszolta azt, hogy ha tablettát használ fogamzásgátlóként, akkor biztonságban érzi magát a szexuális együttlétek során, és nem kell tartania a nem kívánt terhességtől sem. A kutatásból az is kiderül, hogy a fogamzásgátló módszer választásánál a megkérdezett nők nagy százalékának fontos kritérium a libidó megőrzése. Ettől a problémától a legtöbb fogamzásgátló tabletta szedése mellett nem kell tartaniuk.
A nemzetközi felmérésből kitűnik, hogy a nyugat-európai országokban elfogadottabbak a hormontartalmú fogamzásgátló készítmények, mint Magyarországon. Talán ennek tudható be az is, hogy hazánkban némileg alacsonyabb a fogamzásgátló tabletták használata, mint más európai országokban, illetve, hogy még mindig viszonylag kevesen élnek a méhen belüli hormonális fogamzásgátlás lehetőségével. Utóbbi módszert egyébként a megkérdezett nők jelentős százaléka azért választaná, mert hosszabb időre is megoldást ad, nincs szükség tehát arra, hogy minden nap foglalkozzanak vele, de sok nő erős menstruációs vérzés kezelésére használná ezt a módszert.
Kihez forduljunk?
A felmérés rávilágít arra is, hogy a kutatásban részt vevő nők nagy része bizonytalannak érzi magát a megfelelő fogamzásgátló módszer kiválasztásában. Sokan nyilatkoztak úgy, hogy párjuktól, családjuktól vagy barátaiktól kérnek tanácsot ilyen helyzetekben. Vannak olyanok is, akik az internetet tekintik a fő forrásnak, annak ellenére, hogy az ott található információk gyakran vezetnek tévhitekhez és növelik a nem megfelelő választás kockázatát. Pedig bizonytalanságaink közepette érdemes kikérnünk szakemberek véleményét.
A kutatásból kiderül, hogy a megkérdezett nők döntését nagyban befolyásolja az orvos ajánlása. A nőgyógyász fontos véleményvezérnek számít, minden második magyar nő a szakember véleménye alapján választ fogamzásgátló módszert, készítményt. A nőgyógyász mellett sokan fordulnak a háziorvosukhoz is, de ez leginkább a nyugat-európai nőkre jellemző. A felmérésben résztvevő nők úgy nyilatkoztak, hogy a szakemberek részletes kórtörténet alapján döntenek a megfelelő fogamzásgátló módszerről, melyről a nők teljeskörű tájékoztatást kapnak.
Mindent összevetve
Ahogy hazánkban, Nyugat-Európában is a biztonságos és egészséges fogamzásgátló módszerek váltanak ki leginkább érdeklődést. Vannak olyan védekezési formák, amelyekkel már nagyobb a tapasztalat a nők körében, ugyanakkor vannak olyan fogamzásgátló módszerek is, amelyek talán az ismeretek hiánya miatt kevésbé elterjedtek.
Nálunk a nőgyógyászok a véleményvezérek a fogamzásgátlásban, talán ennek is köszönhető, hogy a nők úgy érzik, széles körű, igen részletes, szakszerű tájékoztatásban van részük, amikor különféle fogamzásgátlási módszereket kezdenek használni a nőgyógyász tanácsára. A magyar nők elsősorban hatékonyságuk és megbízhatóság miatt választják az orális fogamzásgátlókat. Magyarországon bíznak a tablettában, magabiztosabbak általa a nők, ami a szexuális életükre is pozitívan hat.
Bővebb információ a kutatásról: http://richteranokert.hu/kutatas/