Rendszeresen kínoz a puffadás? Kérd ezt a vizsgálatot az orvosodtól, nőgyógyászati daganat is állhat a hétköznapi tünet hátterében
Időnként mindannyiunkat kínoz a puffadás, de ha már kóros mértéket öltött, érdemes lehet utána járni, mi állhat a tünet hátterében.
Fontos a megelőzés
"Bizonyos daganatok jelenlétére nem utalnak tünetek, a legtöbb elváltozás korai stádiumában nem hívja fel magára a figyelmet. A szűrővizsgálatok célja a daganatok éppen ebben a korai, még nem előrehaladott állapotban való megtalálása. Hogy kiknek érdemes nőgyógyászati tumormarker vizsgálaton részt venniük" - idézi az Egészségkalauz dr. Hernádi Balázs, a Nőgyógyászati Központ daganatos kórképekkel is foglalkozó nőgyógyászát.
A tumormarket vizsgálat célja azért fontos, mert amennyiben a tumormarkerek magasak, az utalhat gyulladásos és daganatos megbetegedésre is. A tumormarkereket a daganatok is termelik, de testnedvekből is kimutatható a jelenlétük. Többféle ráktípus többféle tumormarker jelenléte igazolhat, azonban fontos hogy ez önmagában nem elég ahhoz, hogy felállítsák a diagnózist. A tumormarker megemelkedés esetében képalkotó vizsgálatokra és biopsziára küldik a beteget, hogy megbizonyosodjanak arról, mivel állnak szemben.
A nőgyógyászati daganatok vizsgálatára leggyakrabban használt tumormarkerek:
- CA-125, AFP (petefészek)
- HE-4 (petefészek)
- CA 15-3, CA-549, MCA (emlő)
- CEA, CA 72-4, CA 19-9 (tápcsatorna / emésztőszervi érintettség)
- TPS (áttétes emlőrák)
Lapozz!