Petefészekszövet fagyasztás - Reményt ad a daganatos betegeknek
Elvégezték az első sikeres petefészekszövet fagyasztást Magyarországon. A korszakalkotó, térítésmentesen igénybe vehető beavatkozást egy 31 éves páciensnél hajtották végre.
Termékenység megőrzése
A kutatási engedélyt a Budapest Főváros Kormányhivatala Népegészségügyi Szakigazgatási Szerve adta meg az Egészségügyi Tudományos Tanács Humán Reprodukciós Bizottság véleményezését követően, amely során engedélyezték a petefészekszövet-fagyasztás és visszaültetés elvégzését a munkacsoport számára olyan páciensek esetében, akik rosszindulatú daganatos megbetegedéssel küzdenek.
Egy olyan 31 éves páciensnél végezték el első alkalommal ezt az eljárást, akinél idén egy rutin műtét során jóindulatúnak tűnő miómát távolítottak el a szakemberek, azonban a szövettan sajnos a legrosszabb malignus daganatot igazolta. A páciens előtt méheltávolító műtét, valamint a petefészekszövet működését nagy-, vagy akár teljes mértékben károsító kemoterápiás kezelések sorozata áll. Az új módszer segítségével a Versys Clinics Humán Reprodukciós Intézet Onkofertilitás munkacsoportja lefagyasztotta az eltávolított petefészek szöveteit, így a szövettani vizsgálatot és a gyógyulást követően a páciensnek néhány éven belül lehetősége nyílik arra, hogy a petefészek szövetet ún. autotranszplantációval visszaültessék a szervezetébe.
A visszaültetést követően a fiatal nőnek várhatóan jó esélye nyílik arra, hogy visszaálljon a természetes hormonműködés, sőt akár saját petesejtjei is termelődhetnek, ezáltal reménye nyílhat arra, hogy a jövőben saját genetikai állománnyal rendelkező gyermeke születhessen. Az eljárás szélesebb körű elterjedése hazánkban számos rákos megbetegedéssel küzdő beteg számára új reményt jelenthet a fertilitás prezervációra, vagyis a termékenység megőrzését követő sikeres gyermekvállalásra.
Ha érdekesnek találtad a cikket, nyomj egy lájkot vagy oszd meg másokkal is!