Mennyibe kerül a fogimplantátum?
A fogimplantátum a modern fogászat egyik leghatékonyabb megoldása abban az esetben, ha a foghiány tartós és egyben esztétikus pótlására van szükség. Mivel egy modern és hatékony technológiáról van szó, a fogimplantátum természetesen közel sem sorolható az olcsó fogászati kezelések közé, de hogy mégis mennyibe kerül, illetve milyen tényezők határozzák meg az árát? Erre a kérdésre kerestük a válaszokat az implantológia területén úttörőnek számító NaturaDent fogászat segítségével.
Mi az a fogimplantátum?
A fogimplantátum nem más, mint az egyik legmodernebb fogpótlási módszer alapja. Egy mesterséges, ámde szövetbarát anyagból készült műgyökérről van szó, ami közvetlenül az állkapocsba épül, csontosodása után pedig képes fogászati korona, híd vagy protézis fogadására.
A jó minőségű fogimplantátumok jellemzően biokompatibilis titánból készülnek – titánallergiától szenvedők számára cirkon implantátum adható –, és annyira tartósak, mintha saját fogak lennének. Tökéletesen lehet velük rágni és harapni, miközben a megfelelő koronarésszel észrevétlenül igazodnak a többi foghoz, így esztétikailag sem követelnek kompromisszumot, a páciensek újra mosolyoghatnak és nevethetnek a segítségükkel.
Milyen előnyei vannak a fogimplantátumnak?
A fogimplantátumok legfőbb előnyei a következők:
- Kellően stabil hátteret nyújtanak, ugyanolyan erősek, mint az eredeti fogak.
- Tartósságuk is megkérdőjelezhetetlen, a jó minőségű implantátumok akár 50-60 évig kitartanak a szájban.
- Esztétikailag sem követelnek kompromisszumot, teljesen természetes koronák és hidak alakíthatók ki az implantátumra építve.
- Csonthiány esetén is alkalmazhatók, ilyen esetekben azonban csontpótlásra van szükség.
- A fogimplantátummal nemcsak egy, hanem akár több hiányzó fog is pótolható.
- A hagyományos fogászati híddal ellentétben a fogimplantátum kialakításakor nincs szükség egészséges fogak lecsiszolására.
- Akár kivehető protézisek stabilizálására is jó alternatívát nyújt.
- Mivel a foghiány pótlása ilyenkor az állkapocshoz kötődik, ezért segítségével megakadályozható az esetleges csontsorvadás.
- A fogimplantátumok képesek visszaadni az emberek önbizalmát akár még tartós foghiány után is.
Milyen tényezők befolyásolják a fogimplantátum árát?
A fogimplantátum árát azért nehéz egy adott összegben meghatározni, mert szinte minden esetben egyénfüggő. A végösszeget ugyanis alapvetően négy tényező befolyásolja, amelyek a következők:
Csontpótlás
A csontpótlás nemcsak az implantátum beültetésének időtartamát növelheti meg, de mindemellett a végösszeget is megemelheti, hiszen ez gyakorlatilag egy extra beavatkozásnak minősül, átlagosan 3-6 hónapos gyógyulási idővel.
Nem minden páciensnél van szükség rá, de akinek az állkapocs csontja túl vékony és gyenge, ott elengedhetetlen extra csontpótlást alkalmazni az implantátum beültetése előtt, ellenkező esetben a fogbeültetés nem lesz elég tartós, illetve nem is lehet kellő minőségben kivitelezni. A fogimplantátumhoz ugyanis az állkapocsban kell kialakítani egy úgynevezett csontfészket, ami csak és kizárólag kellően erős csontozat mellett valósulhat meg.
A csontpótlás során teljesen biokompatibilis anyaggal történik az extra csontozat kitöltése, ami tökéletesen beépül a szervezetbe, így a gyógyulási időt követően lehetőséget ad az implantátum beültetésére.
Az implantátum típusa
Hogy mennyibe kerül a fogimplantátum, azt természetesen magának az implantátumnak a típusa is meghatározhatja, hiszen ma már számos változat közül válogathatnak a páciensek. Itt fontos kiemelni azonban, hogy sok esetben nem a páciens, hanem a körülmények döntenek, hiszen akinél nem alkalmazható a titán, ott fémmentes cirkónium alapú implantátum beültetését kell elvégezni, ami alapvetően befolyásolhatja a költségeket.
Ezen felül az implantátum árát nemcsak az alapanyaga, hanem a gyártója is meghatározhatja. Sajnos ezen a piacon is felbukkantak már az olcsóbb, kevésbé tartós megoldások, amelyek sokak számára éppen az ár miatt lehetnek vonzóbbak. Az implantátum azonban normál esetben egy életre szóló befektetés, ezért nem javasolt ismeretlen gyártók kínálatából válogatni.
Nyilván ezzel az implantátum költségek megnövekednek, azonban egyáltalán nem mindegy, hogy egy fogpótlás 10-15 év után cserére szorul vagy 50-60 évig is kitart. A magasabb ár tehát a legtöbbször a minőség mérőszáma a fogimplantátumok világában.
Az implantátum darabszáma
Az implantátum árát természetesen a darabszám is meghatározza, hiszen közel sem mindegy, hogy csak egyetlen fog pótlásáról van szó, esetleg fogászati hidat vagy protézist kell rögzíteni ilyen módszerrel. Egy fogászati hídhoz ugyanis a legtöbb esetben két implantátum beültetésére van szükség, míg a protézis rögzítéséhez állkapcsonként 4-6 implantátum elhelyezése sem zárható ki a kellően stabil végeredmény érdekében.
Mivel egy kezelés részeként akár több implantátum is beültethető egyszerre, ezért természetesen a végösszeg olcsóbb lesz, mintha darabonként külön-külön számolnánk a fogpótlással, de az alapanyag költségeit így is meg kell fizetnünk.
Az implantátumra kerülő pótlás típusa
Bár a fogimplantátum kifejezést sokan úgy értelmezik, hogy a műgyökér mellett a látható pótlást is tartalmazza, valójában azonban az implantátum maga a pótlás azon része, ami nem látható, rejtve marad a fogínyben. Teljes értékű fogbeültetésről mégis csak akkor beszélhetünk, ha az implantátumra valamilyen esztétikus, tartós és hatékony pótlás kerül, ami szintén befolyásolhatja a végösszeget.
A legolcsóbbak többnyire a koronák, amelyek egyetlen fog pótlásakor lehetnek ideálisak, azonban közel sem mindegy, hogy milyen típusú koronát választunk, hiszen az egyes változatok között gyakran jelentős különbségeket tapasztalhatunk. Pontosan ez a jellemző a fogászati hidakra is, hiszen amint azt már fentebb is írtuk, az implantátumokkal ilyen pótlások rögzítésére egyaránt lehetőség van. Az ár szempontjából pedig egyáltalán nem mindegy, hogy a híd fémkerámiából vagy préskerámiából, esetleg cirkónium kerámiából készül.
A legnagyobb költségeket azonban minden esetben az jelenti, ha az implantátumra valamilyen protézis épül fel. A műfogsorok ugyanis már önmagukban több százezer forintos tételek, cserébe viszont nemcsak természetes megjelenést, hanem az implantátumok által megfelelő stabilitást is nyújtanak.
A fogimplantátumon nem érdemes spórolni
Zárógondolatként fontos kiemelni, hogy a fogimplantátum egy olyan hosszútávú befektetés, amelyen nem ajánlott spórolni. Az olcsóbb, rosszabb minőségű implantátumok ugyanis semmilyen szempontból sem tudják biztosítani a minőségi fogbeültetés előnyös tulajdonságait, sőt az esetleges eltávolításuk is komoly nehézségeket okozhat. Mindig olyan szakembert keressünk, akinek van az implantációban megfelelő jártassága tapasztalata és szakértelme.
A Naturadent fogászat szakmailag kiváló implantológusai készséggel állnak rendelkezésre több éves szakértelemmel és szakmai tapasztalattal. Ha fogimplantátumra van szüksége, kattintson a következő linkre: NaturaDent fogászat Budapesten.