Babát szeretnél? Ezt tanácsolja meddőség ellen a szülésznő
Magyarországon a párok 25 százaléka meddőséggel küzd. Ha megfogadod a szakértő tanácsait, megelőzhető a probléma. Hogyan?
Életmódváltás
Ha te is régóta szeretnél kisbabát, de mégsem sikerül megfogannia a magzatnak, lehet, hogy nincs genetikai probléma, csupán néhány életmódbeli változtatásra van szükség. A témában Ratkó Tünde szülésznő, a Trimeszter termékcsalád feltalálója válaszol kérdéseinkre, aki már több párnak segített a gyermekvállalás sikeressége érdekében. A szakértővel a Fitbalance rendezvényen pedig akár személyesen is találkozhatsz, beszélgethetsz.
Fitbalance - A Magyar Sport Fesztiválja
A 2019-ben megújult Fitbalance-on a legnagyobb nevű trénerek gondoskodnak arról, hogy megmozgassák azokat, akik kilátogatnak a Magyar Sport Fesztiváljára, május 4-én a Papp László Sportarénába. A számos látványosság és szolgáltatás mellett rengeteg sportág kipróbálására nyílik lehetőségük a vendégeknek. Idén külön női, sportfashion és gasztro zónával is várják az érdeklődöket, itt a szakemberek tanácsadással segítenek a hozzájuk fordulóknak.
Az eseményen való részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött. Regisztrálni a www.fitbalance.hu oldalon tudsz!
Mi motivált abban, hogy elfogadd a meghívást a Fitbalance rendezvényre és részt vegyél, mint szakértő?
Mindenki, aki gyermeket szeretne, akinek nem sikerül a gyermekáldás, meddőségi problémákkal küzd és aki sportol, fontos, hogy ismereteket szerezzen a témában. Megtisztelőnek éreztem, hogy engem kértek fel, mert azt mondták, hogy az ország egyik legjobb szülésznőjét szeretnék látni a programon.
Hazánkban mennyire komoly probléma a meddőség, hány párt érint?
Óriási probléma. Minden negyedik pár Magyarországon és a világban is meddőségi problémával küzd. Ez azt jelenti, hogy 25 százalék meddő és ők fele-fele férfiak és nők. Ha a teljes magyar lakosságot nézzük, 12,5 százalék meddő nő van és ugyanennyi férfi, azokat nézve, akik gyermeket szeretnének.
Az emberek hogyan válhatnak meddővé, milyen összefüggésben van ez az életmódjukkal kapcsolatban?
Gyakorlatilag a stressz, a hajszolt élet, a nem megfelelő, rendszertelen táplálkozás okozza azt, hogy hiánybetegségek alakulhatnak ki. A sporton kívül - aminek mindennaposnak kéne lennie az ember életében - a táplálkozási szokások megváltoztása lehet a megoldás. A különböző ásványok, nyomelemek normális, kémiai kötésű formában bejuttatása lenne a cél. Ez azt jelenti, hogy előnyben kell részesíteni a zöldségeket, magvakat, lényeg a változatos táplálkozás. A húsok, halak, zöldségek és főzelékek mellett azt is meg kell néznünk, hogy miket veszünk le a polcról, és azok tartalma milyen kémiai kötési formában tartalmazza a bizonyos ásványokat, nyomelemeket, mert ez egyáltalán nem mindegy, hogy hogyan visszük be a szervezetbe, milyen hatással és százalékkal tudnak beépülni sejtjeinkbe ezek az anyagok. Nem mindegy, hogy a magnézium, a cink, az A-, D- és C- vitamin, B-vitaminok és a vas milyen módon szívódnak fel.
Tehát, ha megváltoztatjuk életmódunkat, megelőzhetjük a meddőséget?
A nem megfelelő táplálkozási szokások, a rossz étrend nagyon sokszor kibillentheti a pajzsmirigy működést, ami befolyásolja a hormonháztartást, ami pedig a normál tüszőérést és spermiogram képzést is megváltoztatja. A meddőség oka lehet még a felszálló fertőzés is, az ebből adódó kikezeletlen betegségek, gyulladások, és így petevezeték összenövés generálódhat, ami megakadályozza a petesejtek lejutását, és elzárja a lehetőséget a termékenységtől. Természetesen anatómiai okok, hormonális problémák is lehetnek a meddőség hátterében, viszont számokban kifejezve legalább 50-60 százalékban mi tehetünk róla, az egészségtelen életmódunk miatt.
Milyen gyakran járjunk el szűrésre, hogy mindenképpen megelőzhessük az ebből adódó betegségeket és magát a meddőséget?
A szűréseket nagyon komolyan kell venni, évente mindenféleképpen menni kell, illetve a hormonháztartás és a rendszertelen menstruáció miatt úgy gondolom, hogy alap lenne egy teljes hormon labor, ami a pajzsmirigy hormonokra is kiterjed, valamint az előbb említett anyagoknak a plusz bevitele. Vannak kifejezetten erre fejlesztett vitaminok, trimeszterekre van bontva és kiszolgálja a leendő anyukákat, sőt, a leendő apukáknak is vannak már olyan vitaminok, amik elősegítik a sperma képződését. Nem mindegy viszont, hogy milyen aktív anyagok vannak benne, legalább 17 aktív anyag legyen benne, hogy a szervezet ne csak helyre tudjon billenni, hanem normál működését is fenn tudja tartani.
Mennyi időt vesz igénybe ez a teljes "átváltozás", ha valóban mostantól elkezdünk figyelni rá és vitaminokat szedünk, életmódot váltunk?
A szervezet minden életkorban más lehet, másképp töltődik fel, de úgy gondolom, hogy 4-5 hónap alatt javulási tendenciát kell mutatni egy spermaképnek ugye a férfiak esetében, de a nőknél akár 1-2 hónapon belül is pozitív lehet már a teszt az illetőnél. Persze ha a meddőséget egy hosszabb idő alatt kialakult betegség okozza, azt hosszabb idő helyrehozni is.
Rengeteg diétás tippel és mintaétrenddel találkozhatunk a magazinokban és az interneten.