Egészség

Belső és külső aranyér - Tünetek, különbségek és hatékony kezelési módok

Az aranyér rohanó mindennapjaink egyik civilizációs betegsége. Az aranyér okozta kellemetlenségek a felnőtt lakosság jelentős részét, egyes kutatások szerint mintegy 50%-át érintette már, vagy érinteni fogja kisebb nagyobb mértékben. Melyek az aranyér tünetei, fajtái és mit tehetünk, ha megjelennek a panaszok? Ezekre a kérdésekre adunk választ ebben a cikkben.

Aranyér fajtái

Aranyere a közhiedelemmel ellentétben mindenkinek van és fontos szerepet játszik a mindennapokban, jó esetben észrevétlenül. A kifejezés a végbél környékén található visszeres hálózat összefoglaló elnevezése. Két fajtáját különböztethetjük meg, a külső és belső aranyeret.

A belső aranyér a végbélen belül, a záróizmok között, bélnyálkahártyával borítottan helyezkedik el, míg a bőrrel fedett külső aranyér a végbélnyílás környékén található. A széklet és a gázok visszatartásában, a végbél légmentes lezárásában játszik szerepet. Sérülése, kóros kitágulása esetén jelentkezhetnek az aranyeres panaszok, melyek attól függően, hogy külső, vagy belső aranyér problémák, különböző tüneteket produkálhatnak.

Aranyér problémák kialakulása

Az aranyér betegség kialakulása mindkét fajtája esetén megegyezik. Kialakulásának hátterében a legtöbb esetben genetikai okok, helytelen táplálkozás, szorulás, mozgásszegény ülő életmód, túlsúly, terhesség, hirtelen fellépő fizikai megterhelés áll, vagy valamilyen más betegség tünete is lehet. Az aranyeres párnák kitágulnak, sérülnek és különféle tüneteket okoznak.

Belső aranyér tünetei, kezelése

A belső aranyér a legtöbb esetben vérzéssel, véres, nyákos széklettel jelentkezik, és egyáltalán nem jár fájdalommal. A tünetek ijesztőek ugyan, de ez a legenyhébb tünete a belső aranyeres problémáknak. Négy stádiuma van a belső aranyeres panaszoknak. Kezelés nélkül a későbbiekben előesik, azaz kilóg a végbélből, mely egy idő után nem húzódik vissza, és vissza sem helyezhető. Előrehaladott állapotban gyakori a vérzés, váladékozás, diszkomfort érzet.

A belső aranyér kezelése annak függvénye, hogy mennyire előrehaladott állapotban van az aranyér. Enyhe esetekben életmódváltással, a helyes táplálkozási és székelési szokások kialakításával, a mozgás bevezetésével teljesen megszüntethető a probléma. A kezelés során szóba jöhet gyógyszeres kezelés, kenőcsök, kúpok alkalmazása, nem műtéti beavatkozások, mint például injekciók, gumigyűrűzés, lézeres műtét, stb. Kimetszése műtéti beavatkozásra csak a legvégső, legsúlyosabb esetekben kerül sor.

Külső aranyér tünetei, kezelése

A külső aranyér kialakulásának okai megegyeznek a belső aranyerével. A két probléma könnyen megkülönböztethető, ugyanis legtöbbször a külső aranyér rögös betegsége egyből éles, szúró, feszítő fájdalommal jelentkezik. Ennek oka, hogy a bőr alatt található véna kitágul, megreped, gyakran vérrög is kialakul, mely feszíti a bőrt, amely fájdalmat okoz. Könnyen sérülhet, és vérezhet, váladékozhat. A külső aranyér csomó kézzel is könnyen kitapintható a végbélnyílás széle környékén. Kemény, érintésre érzékeny duzzanat formájában. A jelentkezésekor az intenzív fájdalom kimetszéssel azonnal megszüntethető, de a fájdalmas tünetek néhány nap alatt önmaguktól is enyhülnek, elmúlnak.

A külső rögös aranyér alap esetben különösebb kezelést nem igényel, néhány nap alatt megszűnik a fájdalom, a csomó pedig néhány hét alatt felszívódik magától. A jegelés, ülőfürdők segíthetnek a tünetek enyhítésében. A csomó helyén a kitágul bőr és ér miatt akár többször beduzzadó bőrfüggelék maradhat, mely a későbbiekben okozhat higiéniai, vagy esztétikai problémákat. Vannak olyan esetek azonban, amikor semmilyen maradandó problémát nem okoz.

A helyes életmódi és székelési szokások kialakítása a külső aranyér kezelése, megelőzése esetén is fontos. A megfelelő étrend kialakításával, a kellő folyadékbevitellel, rendszeres mozgással, és a túlzott megerőltetés kerülésével az aranyeres panaszok sok esetben akár teljesen megszüntethetőek, kiújulásuk pedig elkerülhető.

Az aranyérnek tulajdonított panaszok hátterében nem csak aranyér, hanem számos más betegség, többek között daganatos megbetegedések is állhatnak. A tünetek jelentkezése esetén mindenképpen fel kell keresni egy szakorvost, hogy a súlyosabb problémák kizárhatóak legyenek.

Lead fotó: Pexels /Polina Tankilevitch/

Oldalak

Video Inspiráló Nők Díj 2024 - Szavazz te is a kedvencedre!
Egészség
Sztárok
A műsorvezető és a sztárséf régóta szoros kapcsolatot ápol egymással: az elmúlt években több televíziós produkcióban is együtt dolgoztak. Ördög Nóra most megnyerő őszinteséggel beszélt arról, milyen...
Sztárok
John Ashton 76 esztendősen távozott az élők sorából. A világhírű karakterszínész halála előtt néhány hónappal még feltűnt A Beverly Hills-i zsaru negyedik, a Netflix által bemutatott epizódjában.
Lifestyle
Ragyogó halloweeni képjátékkal kedveskedünk azoknak, akik már most tűkön ülve várják az őszi szezon talán legnépszerűbb ünnepét.