Egészség

Megjelent az eddigi legszélesebb körű kutatás a koronavírus-oltások hatékonyságáról

Nemzetközi és magyar eredmények is napvilágot láttak. Előbbi a világon az eddigi legszélesebb, 22 millió ember adatait feldolgozó tanulmány.

Friss adatok jelentek meg

A koronavírus elleni oltások közül a Pfizer/BioNtech, a Moderna és az AstraZeneca 90 százalékkal csökkenti a fertőzés okozta betegség súlyos formájának kialakulását és az elhalálozást az 50 éven felüliek körében, és hatékonynak tűnik a delta variánssal szemben is, jóllehet ez utóbbi esetben még nem áll rendelkezésre elég adat – derül ki a világon az eddigi legszélesebb, 22 millió ember adatait feldolgozó franciaországi tanulmányból, amelyet hétfőn hoztak nyilvánosságra.

Az MTI híre alapján Franciaországban a Pfizer/BioNtech, a Moderna és az AstraZeneca vakcinája mellett a Janssen is forgalomban van, de ez utóbbit később és kisebb mértékben kezdték használni, ezért a tanulmányban még nem szerepelnek a hatékonyságára vonatkozó adatok.

A beoltottak esetében kilencszer kisebb az esélye annak, hogy kórházba kerülnek vagy meghalnak a koronavírus okozta fertőzés szövődményeiben, mint azok esetében, akik nem vették fel az oltást” – mondta az AFP hírügynökségnek a francia társadalombiztosítás és a francia gyógyszerügynökség kutatását vezető Mahmoud Zureik járványügyi szakember, aki szerint a franciaországi eredmények megerősítik az Izraelben, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban korábban végzett vizsgálatokat.

A szakember arra hívta fel a figyelmet, hogy a franciaországi kutatás az eddigi legszélesebb körű a világon, miután 11 millió, ötven év feletti beoltott és ugyanebből a korosztályból 11 millió nem beoltott adatait hasonlították össze az oltási kampány 2020. december 27-i kezdete és 2021. július 20. között.

A tanulmány megállapítása szerint az oltás második adagjának beadását követő 14. naptól a kórházba kerülés esélye 90 százalékkal kisebb, mint a be nem oltottak esetében. A csökkenés ugyanilyen mértékű az elhalálozást illetően azok esetében, akik kórházba kerülnek. A betegség súlyos formájával szembeni hatékonyság ráadásul nem csökkent az oltást követő öt hónapban sem.

A Franciaországban jelenleg domináns delta variánssal szembeni hatékonyságot külön vizsgálták a szakemberek, miután az csak június 20-án, a tanulmány záró dátuma előtt egy hónappal terjedt el az országban. Az első adatok szerint a 75 éven felüliek esetében 84 százalékos, az 50 és 74 év közöttieknél pedig 92 százalékos a három vizsgált oltás hatékonysága a delta variánssal szemben, jóllehet „az egyhónapos periódus nagyon rövid az oltásnak erre a variánsra gyakorolt valós hatásának megállapításához” – hangsúlyozzák a kutatók a tanulmányban.

Egy hazai tanulmány is készült nemrégiben, ennek eredményeit a következő oldalon közöljük.

Lapozz!

Fotó: 123rf

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Egészség
      Lifestyle
      Pozitív fordulatokat tartogat ez a nap pénzügyek terén a Mérleg számára. Napi horoszkóp.
      Sztárok
      Emlékszel még az 1991-es Terminátor 2. – Az ítélet napja című film John Connorjára? Nos, a karaktert megformáló színész, Edward Furlong igencsak megváltozott az elmúlt években, nem csoda, hogy a...
      Lifestyle
      A tested nem véletlenül küldi ezeket a furcsa jeleket. Ha észreveszed magadon ezeket a tüneteket, érdemes átgondolnod, mennyire vagy kitéve a stressznek, és próbálni enyhíteni a terhelést.
      Home&Design
      Persze ez nem csupán egy lakberendezési trend, hanem egy mélyebb filozófia, amely az emberi lélek alapvető szükségleteire épít.
      Egészség
      Van egy bizonyos hormon, amit természetes módon tudunk serkenti azzal, hogy odafigyelünk néhány dologra, ezáltal pedig gyakorlatilag megállíthatjuk az öregedést, kisimulhatnak a ráncaink, és még az...
      Lifestyle
      Spirituális oka van annak, hogy miért érdemes minden este becsukni a hálószoba ajtaját, mielőtt álomra hajtanánk a fejünket.