Köhögés ellen hatékonyan? Soroljuk a lehetőségeket!
Nagyon sokan szenvedünk így az év végével újra valamilyen kellemetlen felsőlégúti nyavalyában. Kinek a Covid újabb változata, kinek az influenza, kinek a gyerekek által hazahozott vírusok okoztak lázzal, gyengeséggel, orrfolyással járó betegségeket az elmúlt hetekben. Az egyik általános tünet a köhögés, ami ránk törhet a nap bármely időszakában, és az éjszakai nyugalmat is megnehezítheti. Nem ritka, hogy egy vírusfertőzést követően akár hetekig jelen van, és változó intenzitással adja a betegség érzetét. A vírusos megbetegedésekre az antibiotikumok hatástalanok, tehát egyéb módszereket érdemes bevetni ellene.
Milyen praktikákkal enyhíted a tünetet, vagy mivel segítheted elő a lerakódások mihamarabbi távozását?
Méz, a hagyományos csodaszer! A méz és a különféle méhészeti termékek magukban fogyasztva is jótékony hatással vannak ilyenkor a szervezetre. Kiváló köhögéscsillapító, antimikrobiális hatásainak köszönhetően pedig eredményesen bevethető a fertőző betegségek esetében.
A torokfájást szintén hatékonyan csillapítja, így az egyébként is javasolt bőséges folyadékfogyasztást leginkább sok mézes teával oldhatod meg. A teák igazi nagyágyúnak számítanak a vírusfertőzések és a köhögés ellen.
És néhány kincset érő gyógynövény:
Teaként, szirup és cukorka formájában egyaránt alkalmazható a köhögés csillapítására szolgáló fekete bodza. Az édesgyökér erőteljes gyulladáscsökkentő hatását elsősorban a benne megtalálható glicirrizinnek köszönheti. Hasonlóan sok más gyógynövényhez, ebből is érdemes mértékletesen fogyasztani.
A légutak és a torokváladék eltávolításában fontos szerep juthat az eukaliptusznak, köhögés elleni szirup hatóanyagaként megmutatja jótékony hatásait.
Tudtad, hogy a fehérmályva az orvosi ziliz gyökere? Nyákoldó és köptető tulajdonságai különleges nyálkájának köszönhető. Eredményesen vetheted be torokfájás és köhögés esetén is.
A kakukkfű leginkább a torokfájás esetén bizonyul hasznosnak. Teája a köhögési görcsök kifejezetten hatékony ellenszere.
Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy a gyömbér milyen sokféleképp felhasználható az egészség szolgálatában. Gyulladáscsökkentő hatással bír, torokfájás, köhögés esetén egyaránt remek választás.
Sokan esküsznek a vöröshagyma-teára, ami mézzel kifejezetten ízletes. Az egészben hagyott vöröshagymákat héjastól kell megfőzni, majd eredményesen bevethető köhögés ellen.
Az illóolajok igen kedveltek manapság. Nem véletlenül. Amellett, hogy kellemes illatukkal kicsit a komfortérzeteden is javítanak a betegség alatt, igen jótékony hatással lehetnek számtalan felsőlégúti probléma kezelésében.
További hatékony megoldások
Gyermekkorodból talán ismerős lehet az az orrhoz tartható inhalátor, aminek mentolos, kámforos illata azonnal átjárta a légzőszerveket. A főként náthás panaszok esetén hasznos kis eszköz kifejezetten olcsón beszerezhető még napjainkban is. Érdemes otthon tartani belőle szükség esetére.
A torokfertőtlenítő cukorkák mindig jól jönnek, hiszen időszakosan megszüntetik az irritációt és a köhögési ingert.
Ha nem szeretnéd, hogy lerakódjon a váladék, akkor valamilyen köptető készítményre is célszerű beruházni, ám ezt kizárólag a délelőtti órákban javasolt elfogyasztani, így elkerülhető, hogy az esti órákban kínzó köhögési rohamoktól szenvedj.
A forró italporok korszakát éljük, és hisszük, hogy ezekben minden benne van a gyógyuláshoz. Csak ezektől azonban kár lenne az azonnali javulást várni, viszont kétségtelen, hogy naponta néhányszor hozzájárulnak a jobb közérzethez.
A legfontosabb azonban nyilván a prevenció! Mozogjatok rendszeresen, aludjatok minőségben és mennyiségben is megfelelőt és a legfontosabb: táplálkozzatok egészségesen, változatosan, rostok és vitaminokban gazdagon, illetve támogassátok szervezeteteket egész évben megfelelő étrend-kiegészítőkkel.