Itt a legújabb őrület: Edd magad egészségesre a Kréta- diétával!
A krétai nép valamit nagyon jól csinál. A legnagyobb görög szigeten mindenki mosolyog és csak úgy árad az életöröm az emberekből. De vajon mi rejlik a pozitív kisugárzás mögött? Honnan jön az optimista életszemlélet és az a felhőtlen lazaság, ami olyan természetes az ott élőknek, mint a levegővétel? Nos, a választ a közel négyezer éves sziget adja meg, ahol nemcsak a nap süt egész évben, hanem a lakosok azt is megtanulták, hogyan alkalmazkodjanak a természethez. Ebből kifolyólag ragaszkodnak a szezonális zöldségekhez és gyümölcsökhöz és mindenhez, ami igazán krétai.
A krétaiakra nemcsak az életöröm, hanem az egészség is jellemző, ami nyilván a kiegyensúlyozott élethez előbbivel kéz a kézben jár. Három éve az amerikaiak készítettek egy tanulmányt, melyben 7 országot vettek górcső alá és 13 ezer, 40-59 év közti alany egészségi állapotát tanulmányozták. A nemzetközi összehasonlításból kiderült, hogy a Kréta szigetén élőknél jóval alacsonyabb a halálozási arány, mint a többi országban, és a szívbetegség is elenyésző a többi nemzethez képest. No, de mi lehet a titok? Krétán tartózkodásom alatt erre is választ kaptam, és tulajdonképpen nem is olyan bonyolult a helyzet, mint azt elsőre gondolnánk. Persze könnyebb betartani a diétát krétaiként, de szerintem egy kis odafigyeléssel, tudatossággal és befektetett energiával itthon is hűen követhetjük a knosszosziak tippjeit.
Homérosz aranya
Míg itthon az olívaolaj sokáig egzotikumnak számított, az utóbbi években a hazai konyhák állandó szereplője lett, saláták, tészták és húsok állandó kísérője. Az alapanyag Krétán nyilván sokkal zamatosabb, frissebb és ízletesebb, mint a sarki közért polcáról leemelve. A görögök Homérosz folyékony aranynak hívták egykor ezt a zöldessárga színű olajat, mivel elég hamar rájöttek, hogy a bogyókból sajtolt nedű létfontosságú fitokemikáliákat, E-vitamint és másodlagos növényi anyagokat tartalmaz a szervezet számára. Nemrég szerencsém volt élőben látni, és megcsodálni egy hatalmas krétai olívafarmot, a Cretan Oliveoil Farmot, ahol nemcsak klasszikus olívaliget fái közt sétálhattunk, de a helyi finomságokat is megkóstolhattuk.
Itt megtudtam, hogy az olívaolaj összetevői védik a sejtfalat a szabadgyökök káros hatásaitól, egyszeresen telítetlen zsírsavai pedig kedvező hatást gyakorolnak a koleszterinszintre és hozzájárulnak a szív- és érrendszer egészséges működéséhez. A Krétán előállított olívaolaj nemzetközileg is kiváló minősítést kapott, köztük az egyik legnépszerűbb őshonos olívafajta a koroneiki, amiből évente több ezer kilogrammot szüretelnek a helyiek és termelik ki literszámra az értékes nedűt. Amit aztán nemcsak a szigeten, de szerte a világon értékesítenek.
Finom és egészséges kenyerek
A görög étkezésekben kulcsfontosságú szerepet játszik a kenyér, persze nem a bolti, hanem az igazi, házi kovászos kenyér, amit az itthoni szokásokkal ellentétben nem vajjal fogyasztanak. A krétaiak a ropogós, friss és gyakran meleg házi kenyerüket leginkább levesek, saláták, zöldségek vagy hal kísérőjeként fogyasztják és ami a legfontosabb: mértékkel. A hazai fehér kenyérrel ellentétben náluk inkább a teljes kiőrlésű gabonából készült kenyerek a megszokottak, melyeknek magas rosttartalma elősegíti az emésztési folyamatokat, emellett ezek a pékáruk a szervezet számára fontos vitaminokat is tartalmaznak.
Femcafe tipp
Igazán firss, ropogós görög kenyérért vagy péksütiért látogass el a Ntourountous Bakery-be, Chora falucskájába, ahol nemcsak sós, de édes finomságok is várnak rád!
Mindent csak szezonálisan!
A krétaiak hisznek abban, hogy a szezonális gyümölcsök és zöldségek vitamintartalma az igazi, ezért nem is törik magukat, hogy januárban is friss paradicsomot fogyasszanak, mert tudják, hogy vitamintartalma nagyjából a nullával vetekszik. Persze a sziget éghajlata lehetővé teszi, hogy sokkal hosszabb ideig kitartson a jó idő, de azért náluk is van az évnek olyan időszaka, amikor bizony ők is híján vannak a nap érlelte növényeknek. Ezért is esküsznek az alternatív megoldásokra: paradicsomot szárítanak, szőlőt aszalnak és bizony szorgosan elteszik a szezonális vitaminokat, hogy télen is legyen mihez nyúlni.
Hal, hal, hal
A görögök alapvetően nem fogyasztanak túl sűrűn vörös húsokat, a marha és sertés is leginkább csak ünnepi alkalmakkor kerül az asztalra. Étrendjükben többnyire a halak és a tenger gyümölcsei játszanak főszerepet, ezek pedig köztudottan jódban igencsak gazdag ételek. Tudományosan bizonyított, hogy a megfelelő jódbevitel a pajzsmirigyhormonok termeléséhez nélkülözhetetlen, hiánya a pajzsmirigy működésének zavaraihoz, fáradékonysághoz és súlygyarapodáshoz vezethet. A tengeri halak ráadásul omega-3 zsírsavakban is gazdagok, melyek csökkentik a vér koleszterinszintjét, a magas vérnyomást és az olívaolajhoz hasonlóan jótékony hatást gyakorolnak a szív- és érrendszerre.
Femcafe tipp
Friss tengeri halakat a tengerparton érdemes kóstolni! Mi a Samaria Livikon Étteremt ajánluk pazar panorámával, ahol nemcsak az ízek, de kiszolgálás is mennyei!
Vörösbor
A mediterrán népek többségénél vacsoraasztalnál szinte állandó vendég a bor és leginkább a vörös, melyet nem feltétlen az oldottabb hangulat elérése végett szervíroznak, hanem inkább jótékony hatásai miatt fogyasztják. Krétai utam alatt egy helyi pincészetben tapasztalhattam meg az értékes nedű utánozhatatlan krétai zamatát és a tulajdonosoktól megtudhattam a legértékesebb összetevőit. Kiderült, hogy az antioxidáns fenolok - amelyekben a krétai borok igen gazdagok - megakadályozzák a sejtek károsodását, védenek a szív- és érrendszeri betegségek ellen és erősítik az immunrendszert. Ezek után koccintottam is gyorsan, teret adva az összes fenolnak az érvényesüléshez.
Femcafe tipp
A helyi borok közül érdemes ellátogatni a Digenakis pincészetbe, ahol kedves és barátságos tulajdonosok mutatják be a borkészítés csínját-bínját, ráaádsul remek borokat kóstolhatunk!
+Napfény
Azt persze aláírom, hogy napfény nélkül az egész diéta mit sem ér, így ha itthon még csak pislákolnak az első napsugarak, érdemes repülőre pattanni és megelőzni a magyar tavaszt. Szezonon kívül elutazni néhány napra Kréta szigetére, magunkba szívni a napfényt, megízlelni a helyi olíva olajat, az aszalt paradicsomot és a tengeri halakat és mindezt egy zamatasos vörösborral leölbíteni. Ha sokszor problémás fapados járatok helyett, egy kényelmesebb légitársaságot választanál, akkor az Aegean Airlines járatait ajánljuk, ahol még a fedélzeti ellátás is ingyenes. Nyáron főszezonban hetente négy, télen pedig három járattal üzemel Budapest és Athén között, ahonnan 30 görög városba lehet eljutni, melyek hasonló gasztronómiai élményt nyújtanak, mint Kréta szigete.
Ha pedig csak itthon van lehetőségünk gyakorolni a súlycsökkentésre és a különféle betegségek megelőzésére kiválóan alkalmas Kréta-diétát, akkor se csüggedjünk, hiszen már számtalan fővárosi és vidéki delikátesz bolt kínálatában találhatunk Görögországból, vagy akár kifejezetten Kréta szigetéről importált helyi különlegességeket!
Irány Kréta, helló októberi nyár!