Gyógyító fűszerek a konyhában
Bemutatunk 3 fűszert, amelyek nemcsak ételeink ízesítésére kiválóak, hanem az egészségünkre is kedvező hatást gyakorolnak.
Csillagánizs:
Vagyis kínai nevén nyolc ág, amit jellegzetes csillag alakjáról kapott. Ezzel a különleges fűszernövénnyel gyakran karácsonyi teák, a vanília és a fahéj társaságában találkozhatunk. Dél-Kínában és Vietnában őshonos növény, amelyet az erre fele élők terjesztettek el. Felhasználása: Gyakran halételek fűszerezésére használják, de sertés és baromfi fűszerezéséhez is kiváló lehet, sőt alapösszetevőjét képezi az „öt fűszer” keveréknek. Ha valami újat szeretnénk kipróbálni akkor érdemes tök illetve póréhagyma mellé társítani.
Érdekesség: A csillagánizst előszeretettel használják a cukrászatban, rágógumi készítéséhez, illetve a szappangyártásban illóolaját felhasználva.
Gyógyító hatása: Főként keleten hasgörcsök enyhítésére, köhögésre illetve reumára is alkalmazzák. Ha pedig rágcsálunk belőle a leheletet teszi igazán frissé.
Gyömbér:
A gyömbér Ázsiában őshonos fűszernövény, az elsők között volt, amelyek elterjedtek Európában. Érdekes, hogy korábban olyan gyakran használták akár csak az asztali sót, mára azonban kevéssé kedvelt fűszer. A gyömbér növény körülbelül egy méter magasra nő meg, majd a gyökeret az ültetéstől számított fél éven belül kiássák, és nagyjából két hónapig szárítják.
Felhasználása: Leginkább fokhagymával együtt alkalmazzák fűszerezésre. Általában az édes, ritkábban a sós, illetve a pikáns ételekhez részesítik előnyben. A gyömbér megtalálható pudingokban, kekszekben, savanyúságokban, ázsiai zöldségételekben, sőt az igazi szőlőborok fűszernövénye.
Érdekesség: Fehérborban vagy sherryben feldarabolva és beáztatva hónapokig friss marad az aromája. Nyolc-tíz hónap múlva a gyömbér íze sokkal karakteresebb és csípősebb, mint friss állapotában.
Gyógyító hatása: Kiváló gyomorbántalmakra, egyes mérgek ellenanyagának összetevője, elősegíti az emésztést. A gyömbértea például gyomormelegítő hatású, amely szintén a megfelelő emésztést segíti elő, illetve kandírozva enyhíti a tengeribetegség tüneteit.
Koriander:
A koriander a Földközi-tenger területén őshonos, természetesen az Ázsiai országokban már régóta terjesztik. A Bibliában is említést tesznek róla, hiszen régóta ismeretes gyógyító hatása. Továbbá fűszerezésre is igen régóta használják csak úgy magját, mint levelét, amelyek egymástól eltérő ízt kölcsönöznek az ételeknek. A koriander növény körülbelül fél méter magasra is megnőhet, a napos fekvésű területeket kedveli, számos helyen viszonylag kis mennyiségben termesztik. A koriandermag édes, fűszeres aromájáról híres, kissé borsszerű, balzsamos jellegű, íze pedig édes a narancsra emlékeztet.
Felhasználása: Leginkább a savanyú, ám pikáns, illetve az édes ételek körében szokás. A currypor legfontosabb alkotórésze. Vagdalt húsok, hurkafélék, és a párolt húsokhoz használják. Hazánkban leginkább a sült húsok és a savanyúságok fűszere.
Érdekesség: A koriander illóolaját csokoládék, likőrök és egyéb italok ízesítésére, illatszerek készítésére használják.
Gyógyító hatása: A fűszert magát, illetve az illóolajat migrén, és emésztési zavarok enyhítésére használják.