Valóban visszafordíthatatlan károkat okoz a füldugó? Az igazság sokakat meg fog lepni
Kétség sem fér hozzá, hogy füldugós lány vagyok. Az utóbbi időben alig tudtam elaludni, ha egy óra ketyegett a másik szobában, ha a szomszédok dajdajoztak, vagy ha a ház előtt valaki bömböltette a motort - így maradt a füldugó. Mivel azonban egyre többször hallom, mennyire káros a fülnek, utánajártam, mi az igazság.
Füldugópara
A füldugó azért hasznos, mert elég jól eltömíti a hallójáratot ahhoz, hogy ne zavarjanak a kisebb zajok, ám annyira mégse leszel süket, hogy az ébresztőórát vagy bármilyen más erősebb hangot ne hallanád meg. Nem meglepő, hogy sokan használják, hiszen ebből a szempontból maximálisan teljesíti a feladatát. Sajnos azonban a füled már nem annyira örül neki: egy kutatás kimutatta, hogy a füldugó hosszú távú használatával a fülzsír nem tud kiürülni, és betokozódik a fülben.
És hogy ez miért baj? Elmagyarázzuk. A fülzsír a hallójáratban elhelyezkedő speciális mirigyek terméke, a zsíros, kenőcsös masszán kívül, levált hámsejteket, szőrszálakat és az esetlegesen besodródó port és szennyeződéseket tartalmaz. A webbeteg szerint a fülzsír savas kémhatást biztosít, így gátolja a kórokozók megtapadását, a baktériumok szaporodását, ezenkívül szárazon tartja a fület, védi a kémiai, mechanikai irritációtól.
A fülzsír nem marad örökre a fülben, hanem folyamatosan ürül, ami teljesen természetes. Ha azonban ez valamiért, mondjuk, a füldugó miatt nem történik meg, akkor a fül nem fog szellőzni, a baktériumok pedig könnyebben telepszenek meg benne - írja a Popsugar. Ezt a hatást erősíti az a tény, hogy a füldugó nedves, szivacsos felülete igazi baktériumtanya, és mivel az embernek ritkán jut eszébe megtisztítani a dugót, közvetlenül a fülbe viszi a szennyeződéseket, fertőzéseket.