Ezt kell tudnod a vashiányról
Gyerekkorunkban sokan nem ettük meg a sóskát, a spenótot, a spárgát vagy akár a babot, a borsót és a lencsét, pedig ezekben a szervezetünk számára nélkülözhetetlen vas található. Ez a fontos ásványi anyag játszik többek között szerepet abban, hogy ne legyünk fáradtak, kedvetlenek, figyelmetlenek, ingerlékenyek vagy akár abban is, hogy, ne legyünk hullasápadtak.
Szerteágazó tünetek
A vashiány igen szerteágazó tüneteket produkál, melyek közül csak néhány elég közismert ahhoz, hogy a laikus beteg is gyanút fogjon. A legbiztosabb, ha vérvételre megyünk, hiszen a vérképünkből azonnal kimutatható az esetleges vashiány. A hiány kezelése mindig annak mértékétől függ. Súlyosabb esetben az orvos vasterápiát írhat fel, enyhébb esetben viszont elegendő, ha a táplálkozás révén növeljük meg a szervezetünkbe jutó vasmennyiséget.
A vasbevitel növelése
Vannak olyan helyzetek mikor tudatosan kell növelnünk a vasbevitelünket: műtét, szülés, szoptatás, menstruáció idején. Szerencsére vény nélkül is kaphatóak a patikában vas tartalmú tabletták vagy akár szirupok. Ez utóbbinál figyeljünk oda, hogy hígítva, szívószál segítségével igyuk meg, lehetőség szerint főétkezés után, hogy ne színezze meg a fogzománcunkat.
Tippek az étrend kialakításához
Céklát készíthetünk a húsokhoz, barna rizst köretként, diót, mákot az ünnepi süteményekbe, vörös húsokat a vasárnapi ebédhez. (Az utóbbit azonban csak kis mennyiségben.)