Ezért veszélyesek a mesterséges ételadalékok
„Táplálkozzunk egészségesen!” - halljuk nap, mint nap. De honnan tudhatnánk, mi egészséges, ha szinte minden boltban kapható élelmiszeren feltüntetik az apró betűs résznél a sok E-betűs anyagot? Ezek többsége káros hatással lehet szervezetünkre, mégis rendszeresen fogyasztunk belőlük.
Mi az az E-szám?
Az Európai Unió által jóváhagyott adalékanyagokat jelölik nagy E betűvel az élelmiszerek, illetve az alkoholos- és üdítőitalok címkéjén. Ezeket azért engedélyezték, mert bizonyítottan egyik sem okoz semmiféle egészségkárosodást. Ennek ellenére léteznek olyan E-számokkal jelölt anyagok, amelyeket már betiltottak.
Amitől allergiásak lehetünk
Főként a különböző sűrűséget szabályozó anyagok okozhatnak allergiát. Ilyenek a guargumi (E412), valamint a tragantmézga (E413), amik főleg a müzlifélékben, illetve süteményekben találhatók meg. Kísérletek alapján kiderült, hogy immunrendszeri-, máj-, illetve pajzsmirigy- elváltozásokhoz is vezethetnek.
Amiktől fájhat a fejünk
A tartósítószerek között is akadnak kifejezetten egészségtelenek. A nátriumszorbát (E201) akár fejlődési rendellenességeket is okozhat. A kén-dioxid és a kénessav sói (E221-228) rosszullétet és hányingert, valamint migrént is előidézhetnek.
Amik rákot okozhatnak
A szintetikus ételfestékek, melyek főleg az ínycsiklandó cukorkák és édességek alapanyagai, különösen veszélyesek az egészségünkre nézve! A tartrazin (E102), a kinolinsárga (E104), az azorubin (E122), valamint az alluravörös (E129) mind elősegítik a daganatos betegségek kialakulását. Így ezek a legártalmasabb, legalattomosabb ételadalékok.
Amik kábaságot idézhetnek elő
Az aszpartám (E951) sok emberben allergiás reakciókat válthat ki, illetve rosszullétet, szédülést, zavart, vagy kábaságot is okozhat. Ez többnyire a diabetikus élelmiszerekben található meg.
Jó tanács
Mindig olvassuk el a fogyasztói tájékoztatókat, hogy tisztában lehessünk vele, milyen adalékanyagokat tartalmaz a megvásárolni kívánt termék. Ha nincs feltüntetve rajta, akkor az egészségünk érdekében, inkább hagyjuk a boltban.