Ezért ne hagyd egyedül lapátolni a gyereket - Akár vakságot is okozhat a homokozás
Bár a legtöbb szülő boldog, ha azt látja, milyen jól érzi magát a csemetéje homokozás közben, arra már senki nem vágyik, hogy gyereke összeszedjen valamilyen súlyos betegséget a homokkupacok között. Pedig erre nagyobb esély van, mint gondolnánk! Cikkünkből kiderül, mikre kell odafigyelni nekünk, szülőknek!
Macskajaj, kutyabaj
A legnagyobb baj a homokozókkal az, hogy a kutyák, macskák és más állatok is legalább annyira szeretnek ott foglalatoskodni, mint a csemetéink. Ennek eredményeképpen a kicsik jó eséllyel lépnek, esetleg nyúlnak bele egy adag macska- vagy kutyaürülékbe.
Fontos tudni, hogy a macskák mintegy fele megfertőződik élete során a toxoplasma gondii nevezetű parazitával. Ezt azt jelenti, hogy a cicákban úgynevezett oocysták képződnek, amik az ürülékük révén a külvilágba jutnak, és fertőzhetnek – például a homokozóban. Bár a fertőzés a legtöbb embernél tünetmentes, ráadásul ritkák a súlyos szövődmények, mégis jobban tesszük, ha óvjuk gyermekeinket: láztól, nyirokcsomó megnagyobbodástól, rossz közérzettől, gyengeségtől, izomfájdalomtól is szenvedhet az, aki elkapja.
A kutyákkal is vigyázni kell, hiszen több olyan féregfajta van, melynek petéje az eb székletével ürül, és a lurkók kezére kerülve fertőzést okoz. A leggyakoribb a toxocara canis nevű féreg (orsóféreg), amelynek lárvái az ember bélcsatornájában kikelnek, befúrják magukat az erekbe, és különféle szervekbe jutnak, például az agyba, a májba, a tüdőbe és a szembe, ezzel akár vakságot okozva. Rossz hír, hogy a kutyák székletében galandféreg, orsógiliszta, fonálféreg is tanyázhat - mindegyik ártalmas a kicsikre nézve.