Ezért egészséges a tej
A tej: élet, erő, egészség - tanították gyermekkorunkban. Sokan fogyasztják, mert minden életkorban megfelelő tápérték-, vitamin- és ásványi anyagforrás lehet. De nézzük csak meg, pontosan miért és mennyit érdemes fogyasztani belőle nap mint nap.
Fajtái
Lehet szarvasmarha, juh, kecske, bivaly, szamár, lókanca vagy teve tej – ezek mind emberi fogyasztásra alkalmasak. Bár a boltokban leginkább hőkezelt termékeket árusítanak, fontos tudni, hogy a pasztőrözetlen tejet is ugyanúgy lehet fogyasztani.
A pasztőrözött tejet magas hőmérsékleten kezelik, mellyel elpusztítják a baktériumokat és meghosszabbítják az ital eltarthatóságát anélkül, hogy megváltoztatnák a tápanyag-összetételét. Léteznek növényi tejek is, ilyenek például a szójatej, rizstej, kókusztej, illetve más, növények által kiválasztott tejnedv is, amely lehet fogyasztásra alkalmas, de mérgező is.
Összetevői
A tej összetevőinek aránya jelentősen függ attól, hogy milyen állattól származik. 1 liter tehéntej tápértéke 620 kalória. Átlagos összetétele: 87,9% víz és 12,1% szárazanyag. A tejzsír az alapja a tejnek, ezt mi tejszínként ismerjük (köpülés során pedig vaj készíthető belőle). Ez az egyik oka igen jó emészthetőségének. A tejfehérje egy másik alkotóeleme: döntően két frakció, a kazeinfehérjék, és a savófehérjék alkotják.
A tejcukor, azaz a laktóz a tejben lévő cukrokat foglalja magába. A tej szénhidráttartalmának túlnyomó részét teszi ki, amely mintegy 30 százalékát adja a teljes tej energiatartalmának. Elősegíti az ásványi anyagok (kalcium, magnézium, foszfor) felszívódását, valamint a vastagbélben gátolja a káros bélbaktériumok elszaporodását.
Aki laktózérzékeny, annak a szervezetéből hiányzik a tejcukor lebontását végző enzim, a laktáz. A laktózérzékeny emberek többségénél a csökkentett tejcukortartalom nem okoz tüneteket, így például a joghurtot, vagy kemény sajtokat probléma nélkül fogyaszthatnak. Ám ma már több olyan tej is létezik, amely laktózmentesítve van. A tejben még nagy számban találhatók vitaminok és ásványi anyagok is. Ilyenek például a B2-, B12-, és B6-vitamin, illetve nagy a kalcium, foszfor és szelén tartalma is.
Élettani hatásai
Fontos, hogy ne hanyagoljuk el fogyasztását, hiszen gazdag összetevőket tartalmaz. A tej energiatartalma elsősorban zsiradéktartalmával függ össze. Kedvező élettani hatásai folytán a tejnek egészségmegőrző szerepe van, a szervezet immunrendszerét javíthatja, a táplálkozással összefüggő betegségek java részét - például a szív- és érrendszeri betegségeket, a magas vérnyomást, a vastagbél daganatos betegségeit, a csontritkulást vagy a fogszuvasodást - illetően pedig betegségmegelőző hatása is kimutatható. A zsírszegény tej, illetve tejtermékek fogyasztásával csökken a „rossz” koleszterin szintje a vérben, megakadályozva a vérrögök kialakulását a szívartériákban.
A tejben található vitaminok és ásványi anyagok lelassítják a vastagbél hámsejtjeinek osztódását, ezzel csökkentik a vastagbélrák kialakulásának veszélyét. Inzulinrezisztencia esetén a vérből a cukor nem jut be a sejtekbe, ez pedig a 2-es típusú cukorbetegséghez vezethet. Vizsgálati eredmények megállapították: azoknál a túlsúlyosaknál, akik az ajánlott napi tej-, illetve tejtermékmennyiség másfélszeresét fogyasztották, e betegség hetven százalékkal kisebb eséllyel alakult ki. A tejjel és tejtermékekkel – elsősorban a növekedési időszakban – felvett kalcium csökkenti a csonttörések kockázatát, a csontritkulás kialakulásának esélyét idősebb korban.
„Élő kultúra”
Biztosan többen találkoztak már élőflórás tejtermékekkel az üzletek polcain. Ez lehet akár joghurt, vagy kefír is. De mit is fed ez az „élő kultúra” elnevezés? Tulajdonképpen savanyításról van szó. Élő kultúrának az általában vett tejsavbaktériumokat nevezzük. Ezeknek a termékeknek kisebb a laktóztartalmuk is, a szénhidrát felszívódásuk kedvezőbb, fehérjekomponenseik mintegy "előemésztett" formában vannak jelen, és nagy a szervessav-tartalmuk. Általános hatásként említhető, hogy számottevően csökkentik a különféle patogén és egyéb baktériumtörzsek által okozott hasmenés előfordulását, illetve lefolyásának súlyosságát. A bélflóra kedvező irányba való módosításával előnyös immunológiai hatások is megjelenhetnek.
Mennyit fogyasszunk belőle?
Egy ember átlagosan 160 liter tejet és tejterméket fogyaszt egy évben. Az orvosok azt tanácsolják, hogy napi 3 pohár tejet igyunk - vagy ennek megfelelő tejterméket fogyasszunk. Ráadásul klinikai vizsgálatok szerint a tejen és tejtermékeken alapuló, alacsony energiatartalmú étrenden élő túlsúlyosak gyorsabban fogytak, mint azok, akik pusztán csökkentett kalóriatartalmú ételeket fogyasztottak. Ennek oka, hogy a tej és a tejtermékek segíthetik az ideális testsúly-testzsír arány megőrzését.