Étkezési zavarok a Facebooktól
Az izraeli Haifa Egyetemen nemrégiben végeztek vizsgálatokat arra vonatkozóan, hogyan hat az internetezés és a tévézés a kamaszlányok étkezési szokásaira. Az eredmény megdöbbentő lett.
Az internetezésre vonatkozóan elsősorban a Facebook került az előtérbe, mivel ezt használja szinte minden tinédzser leányzó manapság. Ugyanis minél több időt tölt el egy tizenéves a közösségi oldal előtt, annál nagyobb a valószínűsége annak, hogy bulimia, anorexia, negatív testkép, az étkezéssel kapcsolatos negatív hozzáállás és fogyókúrázásra való szándék alakul ki náluk. Persze nem a facebook az egyetlen mumusa az étkezési zavarok kialakulásának, mivel hasonló tendenciát figyeltek meg a divattal, illetve zenével foglalkozó weboldalakon "lógók" esetében is, derült ki az egyetem tanulmányából.
A kutatásban 245 12 és 19 év közötti lány vett részt. Miután felmérték internetezési és tévénézési szokásaikat, étkezési szokásaikról kérdezték meg a résztvevőket. Egészen pontosan arról kérdezték őket, hogy elégedettek-e testükkel, pozitívan vagy negatívan gondolkodnak-e magukról, illetve, hogy fogyókúráznak-e.
A végeredmény szerint, pedig minél több időt töltött egy kamaszlány a Facebook használatával, annál nagyobb volt az esélye annak, hogy bulimiában vagy anorexiában szenvedett, hogy testével elégedetlen volt, hogy negatívan minősítette magát, hogy az étkezésről elítélően beszélt, és hogy foglalkoztatta a fogyókúra.Ugyan ezeket tapasztalták a zenével és divattal foglalkozó weboldalakat aktívan böngészők körében is.
A kutatók továbbá arra is fényt derítettek, hogy minél nagyobb volt a szülői ellenőrzés, minél inkább kontrollálták, hogy milyen tévéműsorokat, illetve internetoldalakat nézhetnek a tinik, annál gyakoribbak voltak az étkezési zavarok, és annál negatívabb volt az énképük.
Ha viszont a szülő és gyermeke között építő beszélgetés alakult ki a lányok által kedvelt médiáról, akkor azok énképe pozitívabb volt. A szülői hozzáállás, a gyerek érdeklődésének megfelelő irányítása tehát nagyon fontos az étkezési zavarok kialakulásának megelőzésében - hangsúlyozzák a kutatók.