Az ENSZ-főtitkár drámai megoldást javasol: szerinte csak így lehet véget vetni a pandémiának
![](https://www.femcafe.hu/sites/default/files/styles/story_hero/public/images2021/cikkek/koronavirus-par-123.jpg?itok=56-pFJRn)
A WHO korábban azt a célt tűzte ki, hogy 2021 végéig minden ország népességének 40 százalékát be kellene oltani, az idei év közepére pedig 70 százalékig kellene eljutni.
A kulcsszó: méltányos vakcinaelosztás
António Guterres ENSZ-főtitkár úgy vélekedett hétfőn a virtuálisan megrendezett Világgazdasági Fórumon, hogy az egész világon mindenkit be kellene oltani a koronavírus ellen, máskülönben az emberiség soha nem tud megszabadulni a kórokozó és variánsai okozta világjárványtól – adta hírül az MTI.
“Az utóbbi két év egyszerű, ám brutális igazságra derített fényt: ha valakit kihagyunk, akkor mindenkit kihagyunk. Ha nem sikerül minden egyes embert beoltanunk, akkor folyton újabb variánsok kialakulásának adunk teret” – magyarázta az ENSZ-főtitkár, arra intve, hogy a Covid-19 betegséget előidéző koronavírus a határokat átlépve terjed, és kíméletlenül lebénítja a gazdaságokat és a mindennapi életet.
Guterres felidézte, hogy az Egészségügyi Világszervezet (WHO) korábban azt a célt tűzte ki, hogy 2021 végéig minden ország népességének 40 százalékát be kellene oltani, az idei év közepére pedig 70 százalékig kellene eljutni.
Nagyon messze vagyunk e célkitűzésektől – jegyezte meg a főtitkár.
A világszervezet főtitkára kifogásolta, hogy a magas jövedelmű országok átoltottsági rátája – mint fogalmazott: “gyalázatos módon” – hétszerese az afrikai országokénak. “Most azonnal a vakcinák méltányos elosztására lenne szükség” – hangoztatta. António Guterres szerint meg kellene újítani a globális pénzügyi rendszert. Ha nem sikerül enyhíteni az eladósodott országok terhein, illetve támogatni a fejlődő országokat, akkor olyan egyensúlytalanságot teremthetünk, amely bedöntheti a minden ponton összekapcsolódó világgazdasági rendszert – szögezte le.
Fotó: Pexels
Fel kell készülnünk a görög ábécé további betűinek megtanulására, mivel a tudósok szerint nem az omikron lesz a koronavírus utolsó változata. Szakértők megszólalásait gyűjtöttük össze arról, hogy mire számíthatunk a járvány következő szakaszaiban.