Drága cukorhelyettesítők - Tényleg érdemes többet fizetnünk értük?
Manapság a hagyományos „rossz” kristálycukor helyett számtalan más lehetőséget választhatunk. Gyakori tévhit, hogy ezekben az alternatív cukrokban kevesebb a kalória, egészségesebbek, mint a hagyományos fehér cukor. De biztos, hogy így van ez? Nézzük meg, mi az igazság ebben a zavaros kérdésben!
Mi is a cukor?
A szacharóz vagy hétköznapi étkezési cukor (nádcukor, répacukor) egy diszacharid. Glukóz és fruktóz alkotja. Különösen sok található meg a répában, - nálunk elsősorban a nemesített, vagyis nagy cukortartalmú, de fajilag egyező formájú cukorrépából nyerjük - és a cukornádban. Ez utóbbi a trópusokon terem, egy ideig kizárólag ebből készítették a cukrot, amely így Európában igazán különlegesnek számított, és igen drága és nem mindennapi élvezet volt.
Nem élhetünk nélküle?
A szervezet számára, bizonyos mennyiségben fontos, az agy számára pedig nélkülözhetetlen, egyedüli energiaforrás a szőlőcukor. A szőlőcukor segíti a tanulási és emlékezési folyamatokat, javítja a koncentrálóképességet. Hosszabb fizikai erőkifejtés közben vagy nagy állóképességet igénylő folyamatoknál javítja a kitartást, csökkenti a fáradtság érzetet.