Az alvásmegvonás komoly szövődményekkel járhat
Sokan úgy vélik, hogy elég csak néhány órát aludniuk ahhoz, hogy jobban bírják a terhelést, pedig az alvás fontosabb része az életünknek, mint ahogyan azt elsőre gondolnánk.
Az alvásnak nem csak az a feladata, hogy utána kevésbé legyünk fáradtak, hanem rengeteg olyan tevékenység zajlik szervezetünkben pihenés közben, melyek elengedhetetlenek ahhoz, hogy testünk és idegrendszerünk megfelelően működhessen.
Az alvás során szervezetünk összes tevékenysége lelassul, testhőmérsékletünk csökken. Ez a nyugalmi állapot indítja be sejtjeink regenerálódását is, amely elengedhetetlen mind a gyermek, mind a felnőtt szervezetek számára.
Bár néhány felmérés szerint nem feltétlenül függvénye az egészséges életmódnak a folyamatos, egy huzamban történő alvás, hanem az is elég a szervezetnek, hogy egy-két óránként 10 percre pihentetjük szervezetünket.
Mindettől függetlenül természetesen az éjszakai alvás a legelfogadottabb, és a legtöbb kutatás szerint az alvás leginkább az esti órákban képes igazán fázisról-fázisra haladni, amely nemcsak a sejtregenerációnak, de a napi események feldolgozásának is elengedhetetlen velejárója.
Minél kényelmesebb a fekvőhelyünk, testünk annál jobban el tud lazulni, és annál jobban érvényesül jótékony hatása, mintha kényelmetlen fekhelyen próbálnánk pihenni. Ugyanis ha izmaink nem tudnak kellő mértékben ellazulni, akkor a sejtek újraépülése is lassabb lesz, és sokkal több alvással sem javul olyan mértékben szervezetünk állapota, mintha pihenőidőnket teljes nyugalomban töltenénk el.
Ha nem sikerül megfelelően kipihennünk magunkat, teljesítőképességünk csökken, sokkal indulatosabbak leszünk, és nem utolsósorban lassul a reakcióidő, ami akár balesetekhez is vezethet. Emellett a nem megfelelő fekhely is jelentősen hozzájárul az álmatlansághoz.