Egészség

A rákos megbetegedések nagy százaléka megelőzhető lenne

A rákmegbetegedések 10 százalékát környezeti tényezők okozzák Európában.

Pusztán a környezeti tényezők is növelik a rák kockázatát

A rákmegbetegedések 10 százalékát a környezetszennyezés okozza Európában – hívta fel a figyelmet kedden közzétett jelentésében a koppenhágai székhelyű Európai Környezetvédelmi Ügynökség (EEA), hangsúlyozva, hogy az esetek legtöbbje megelőzhető lenne.

A jelentés szerint a daganatos betegségek több mint 10 százaléka olyan külső – környezeti – tényezőknek tulajdonítható, mint a szennyezett levegő, a passzív dohányzás, az ultraibolya-sugárzás, az azbeszt, egyes vegyipari termékek és más szennyezőanyagok.

A megbetegedések száma jelentősen csökkenthető lenne már pusztán azáltal, hogy szigorúan betartatják a meglévő jogszabályokat – véli az ügynökség.

Elhanyagolható szintre lehetne csökkenteni a megbetegedéseket

Az uniós szervezet szakértője, Gerardo Sánchez a jelentést bemutató sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy az összes környezeti és foglalkozási rákkeltő ártalom csökkenthető, a sugárzás és a rákkeltő kemikáliák okozta megbetegedések számát pedig „csaknem elhanyagolható” szintre lehetne leszorítani megfelelő intézkedésekkel.

Az EEA adatai szerint a szennyezett levegő felelős a megbetegedések egy, és a halálesetek két százalékáért, ezen belül a tüdőrák-megbetegedések 9 százalékáért. Friss kutatások is összefüggést mutattak ki a légszennyezettségnek, ezen belül a szálló pornak való hosszútávú kitettség és a leukémiás megbetegedések között – mutat rá a jelentés.

A rákbetegségek két százalékáért lehet felelős a radon, egy természetes radioaktív gáz, amelyet főleg a rosszul szellőztetett lakásokban élők lélegeznek be. A főleg a Napból származó, de mesterségesen is előállított ultraibolya-sugarak okozzák az összes rákbetegség közel 4 százalékát, különösen a melanómát, amely a bőrrák egy súlyos, az utóbbi évtizedekben gyorsan terjedő formája.

Rákkeltő anyagokkal vagyunk körülvéve

A környezetvédelmi ügynökség a legveszélyesebb rákkeltő anyagok között sorol fel egyes, munkahelyeken használt és onnét kikerülő kemikáliákat, az ólmot, az arzént, a krómot, növényvédőszereket, a műanyaggyártásban használt biszfenol A adalékanyagot, a perfluor- és polifluortartalmú alkilanyagokat (PFAS), továbbá az azbesztet, amelyet ugyan 2005-ben betiltottak az Európai Unióban, de még ma is jelen van egyes épületekben.

Az unióban évente 2,7 millió embernél diagnosztizálnak rákot, közülük 1,3 millióan halnak bele a betegségbe. A világnépesség 10 százalékát adó térségre jut az új esetek 23 százaléka és a halálozások 20 százaléka.

Egy tanulmány szerint két finom frissítővel kordában tarthatjuk a koleszterinszintünket.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Nagy 2025-ös szerelmi horoszkóp
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time 0:00
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Egészség
      Utazás
      Ha már te is a napsütötte tengerpartokról álmodozol, de még nem tudod hova utazz idén nyáron, akkor görgess lejjebb, mert összegyűjtöttük a legnépszerűbb nyári úti célokat.
      Sztárok
      A Tankcsapda dobosa a TV2 Kincsvadászok című műsorának már megkerülhetetlen figurája lett, és a nézettség is a csúcson van. Sokan nem tudják viszont, hogy apaként is helyt kell állnia az életben.
      Lifestyle
      Véletlenül hagyják bedugva ezt az eszközt a magyarok, pedig feleslegesen megy, és így az áramszámlánkat is megdobja.
      Fashion&Beauty
      Ha nőként számodra is nehéz téma az öregedés, nyugodj meg, nem vagy egyedül! Legújabb, videós beszélgetéssorozatunkban pszichológus szakértő segítségével járjuk körül, hogyan állhatunk hozzá mégis...
      Sztárok
      Úgy néz ki minden rendben van Tóth Gabi és a párja között, mert ezen a fotón még ők is könnyezve nevettek.
      Lifestyle
      Talán nem is gondolnád, de egy pohár ecetes víznek a fürdőszobába téve döbbenetes hatása van az egész helyiségre nézve, méghozzá több szempontból is.