A lapocka körüli görcsös izomletapadás tünetei
Szakértőnk, Farkas Lehel gyógymasszőr ezúttal arról mesél, hogy milyen tüneteket válthat ki a görcsös izomletapadás és mit tehetünk ellene.
Izomletapadás
Az izomletapadás ismertetőjegye elsődlegesen a görcsösség, kötöttség, amely bármely izomcsoportot érinthet genetikai hajlamtól és megterheltségtől függően. A túl sok egyoldalú, berögzült mozgás, cipekedés és statikus terhelés, valamint a stressz is kiválthatja. A legtöbb esetben csupán helyi panaszokkal járhat együtt, mint a hát-, nyak-, váll- és karfájdalom, zsibbadás, érzéskiesés. Ha a mélyebb izomcsoportot is érinti a kötöttség, akkor az számos idegvégződést irritálhat, akadályozhatja a vér oxigéndús áramlását és tápanyag felszívódását a testben.
Stressz, helytelen életviteli szokások
A lapocka feletti és alatti izomcsoportok rendkívül összetett feladatkörrel vannak ellátva, az izomrostok egymáshoz tapadása segíti elő az összehangolt koordináció és mozgatás megfelelő kivitelezését. Ha ezek az izomcsoportok túl feszesek, görcsösek, akkor hajlamosak nagy nyomást, vagy húzást kifejteni az ízületekre, a háti bordákra. Emiatt nem frissül a testrészen a vérkeringés, a tüdőhöz is kisugárzik, ettől kevesebb oxigént tud felvenni, ezért napközben vagy éjszaka nehézlégzést tapasztalhatunk. Mindezek együttesen szívritmuszavarhoz is vezethetnek vagy rendszeresen visszatérő pánikrohamhoz. Még gyakoribbá válhatnak és felerősödhetnek a kellemetlen tünetek, ha nem mozgunk heti rendszerességgel, ha a táplálkozásunk nem kiegyensúlyozott, egészséges. A túlfeszített lelki problémák, pszichés stressz is ugyanúgy romboló hatással van a testünkre és kiválthatja a fenti bántalmakat.