A jóból is megárt a sok! A túlzott folyadékbevitel is veszélyes

Szinte nincs nap, hogy ne hallanánk a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel fontosságáról, ami szükséges szervezetünk működéséhez, fizikai és szellemi teljesítőképességünkhöz, egészségünk megőrzéséhez és a jó közérzetünkhöz. Természetesen helyes erre felhívni a figyelmet, hisz már az enyhe kiszáradás is kellemetlen tünetekkel járhat – figyelmeztet az Európai Hidratációs Intézet. Mégis érdemes megjegyezni, hogy nem tanácsos átesni a ló túlsó oldalára, a túlzott folyadékfogyasztás ugyanis veszélyes is lehet, extrém esetben akár halált is okozhat, legyen szó akár olyan ártalmatlan italról, mint az – egyébként – éltető víz.

Jóból is megárt a sok

Vízháztartásunk viszonylag szigorúan szabályozott, a napi ingadozása nem haladhatja meg a test víztartalmának 1 %-át, ez azt jelenti, hogy egy egészséges felnőtt esetében ez a tartomány mindössze 250-500 ml között mozoghat. Folyadékvesztés esetén, mint pl. a verejtékezés, azonnal működésbe lép testünk jelzőrendszere, szomjasak leszünk, vesénk pedig visszatartja a szervezetünkben lévő folyadékot. A legtöbb ember ezekre a jelzésekre reagálva pótolja a szükséges folyadékmennyiséget, azaz megfelelő mértékben inni kezd. Ritkán, de előfordul azonban az is, hogy valaki ilyenkor túlzásba viszi a folyadékbevitelt vagy az egész napos szomjazás után hirtelen akarja nagy mennyiségben pótolni az elvesztett folyadékot, és ez túlzott hidratációhoz vezet.

„A túlzott folyadékbevitel lehet akut, amikor nagyon rövid idő alatt kerül túl sok folyadék a szervezetbe (pl. egy sörözés, sportolás alkalmával vagy drogfogyasztás miatt) és lehet krónikus is, amikor hosszabb távon jelentkezik a túlzott folyadékfogyasztás (pl. antidepresszáns tartós szedése esetén vagy kényszerivásban szenvedőknél)” – magyarázza Antal Emese, az EHI tudományos munkatársa.

Az egyszeri, nagyobb mennyiségű folyadékbevitel többnyire ártalmatlan, ezt a szervezet gyakoribb és bőségesebb vizeletürítéssel korrigálja. Sportolóknál, fizikai munkát végzőknél, amikor a verejtékezéssel nemcsak vizet, hanem nagyobb mennyiségű sót is veszít a szervezet, fontos, hogy ne csak a vizet, hanem a sót is pótoljuk. Ellenkező esetben hiponatrémia, vagyis a vér sóhiányos állapota alakulhat ki. Ennek következtében, pl. víz jelenik meg a vérben és a sejtekben, amely ödémát hoz létre, ez különösen az agynál lehet veszélyes. Enyhébb esetekben a túlzott vízbevitel sóhiánnyal együtt fejfájást, álmosságot vagy hányingert okozhat, de a koponyán belül megnövekedett nyomás korlátozhatja a vér áramlását, ami rohamokhoz és akár halálhoz is vezethet.

Fotó: hiexpsd.com

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Sztárok
Sterling Knight a kétezres évek végén vált széles körben ismertté, a Disney Channel sztárjaként pedig tinilányok százezreinek kedvencévé vált, napjainkban azonban már egyáltalán nem úgy néz ki, mint...
Sztárok
Gondoltad volna, hogy egy unalmas kardigán is lehet stílusos? Nos, ahhoz, hogy ez megvalósuljon, szükség van olyan kiváló divatérzékhez, amivel Dakota Johnson rendre elkápráztat minket.
Lifestyle
Egy különleges esemény örömteli pillanatokat hozhat a Skorpiónak. Napi horoszkóp.
Sztárok
A Bridgerton család című sorozat sztárja uralja most a sztárvilágot szépség tekintetében, amit fotókkal is bizonyítani tudunk.
Egészség
Bárkivel előfordulhat, hogy megreped a foga, vagy akár letörik belőle egy kisebb darab. Ilyenkor nem szabad pánikba esni, mivel helyre lehet hozni.
Fashion&Beauty
Az alábbi tippekkel nemcsak divatos leszel, de a hideg időjáráshoz is tökéletesen igazíthatod a szettedet.