Lifestyle

Most derült csak fény a madarak eredetének igazi titkára: 20 millió évet tévedtek a tudósok

Kínai tudósok a kelet-kínai Fucsien tartományban tárták fel a legrégebbi, mintegy 150 millió éves rövidfarkú madár fosszíliáját, melynek felfedezése arra utal, hogy a madarak korábban alakulhattak ki, mint azt a tudósok eddig gondolták.

Alaposan elszámították magukat a szakértők

A kínai állami média híradása szerint a megkövesedett Baminornis zhenghensis madarat a Fucsien tartománybeli Csengho megyében fedezték fel, ahol a Kínai Tudományos Akadémia (CAS) alá tartozó gerinces paleontológiai és paleoantropológiai intézet (IVPP) és a fucsieni geológiai kutatóintézet tudósai által készített tanulmányban arra a felfedezésre jutottak, hogy a fosszília rövid farka egy összetett csontban, az úgynevezett farkcsíkcsontban végződik, amely a modern madaraknál egyedülállóan jelen van – írja az MTI.

A kutatócsoport tudósai szerint ez azt jelzi, hogy a modern madarak testfelépítése a késő jura korszakban alakult ki, 20 millió évvel korábban, mint ahogyan azt korábban ismerték.

„A madár a vonások egyedülálló kombinációját mutatja, beleértve a modern váll- és medenceöveket, valamint a nem őslényszerű dinoszauruszszerű kezet, ami nagyon érdekes és ellentmondásos jelenség” – mondta Vang Min, a kutatócsoport vezető tudósa.

„Ez úttörő felfedezés. Megdönti azt a korábbi álláspontot, hogy az Archaeopteryx ősmadár volt az egyetlen madár, amelyet a jura korszakban találtak” – jegyezte meg Csou Csung-ho, a CAS akadémikusa

Vang hozzátette, hogy az új felfedezés alapján tudósaik azt feltételezik, hogy a legkorábbi madarak megjelenése még korábbi időre, valószínűleg 172 millió és 164 millió évvel ezelőttre tehető.

Mérete egy házipapagájéval vetekedett

A tudósok feltételezése szerint a Baminornis zhenghensis körülbelül 100 grammot nyomott, mérete pedig egy házipapagájéhoz volt hasonló és mocsaras vidéken élt.

„Rövidített farka és lapockájának fejlettebb szerkezete arra enged következtetni, hogy repülései képességei felülmúlták az Archaeopteryxét, de a hiányos fosszília miatt nem tudjuk pontosan meghatározni a repülési testtartását” – mondta Vang.

A jelentés szerint a helyszínen találtak egy másik fosszíliát is, amely egy furcula, azaz villaszerű csontból állt. Az elemzések alapján a madarak kréta kori, az úgynevezett Ornithuromorpha csoportjába tartoztak.

„A két fosszília felfedezése azt jelzi, hogy legalább két madárfaj élt a Csengho-faunában” – jelentette ki Vang.

Csou hozzátette: ezek a fosszíliák a madarak korábbi eredetére utalnak, és az eddigi legerősebb bizonyítékot szolgáltatják arra, hogy a madarak a jura korszakban terjedtek el és a korszak végére kezdtek el diverzifikálódni.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Élénk színek, merész minták: Íme a 2025-ös divattrendek
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • captions and subtitles off, selected
      Hirdetés
      Lifestyle
      Lifestyle
      A bolognai spagetti vitathatatlanul az egyik legnépszerűbb fogás a világon, ám a legtöbben valójában helytelen módon készítik.
      Fashion&Beauty
      Anne Hathawayt kiváló divatérzékkel áldotta meg a sors, amiről ő maga egyik legutóbbi nyilvános szereplésén ismét tanúbizonyságot tett – méghozzá egy igencsak egyedi nadrágban.
      Lifestyle
      Sztárok
      A hercegnének megvan a maga stílusa, és bizony ebbe nem fér bele sem anyósa, sem pedig a néhai királynő kedvenc divatszabálya.
      Egészség
      A magyarok főleg csak húsvétkor fogyasztják ezt a zöldséget, aztán háttérbe szorul, és elfelejtjük. Pedig a rák kialakulásának a kockázatát is jelentősen csökkenti.
      Utazás
      Sokan nem tudják, de a B kategória besorolásán belül van egy titokzatos kód. Akinél ez jelen van, azt csak ”fél” jogosítványnak szokták tartani.