Utazás

Íme a teljes menetrend: Kína felfedte, mi mindenre készül az űrben 2050-ig

Kína elárulta, milyen űrküldetéseket tervez megvalósítani 2050-ig – írja az MTI, a kínai állami média jelentése alapján. A Kínai Tudományos Akadémia, a Kínai Nemzeti Űrügynökség és a Kínai Emberes Űrügynökség most először tett közzé közösen olyan programot, amely felvázolja a kínai űrtudomány fejlesztési céljait.

Óriási ambíciók

A jelenlegi elképzelések szerint Kína 2030-ig embert juttatna a Holdra, ezzel az Egyesült Államok után a második nemzetté válva, amelynek sikerül ezt teljesítenie. A kelet-ázsiai ország továbbá egy holdbázist is létrehozna 2035-ig.

Ding Cse-piao, a Kínai Tudományos Akadémia alelnöke elmondta, ezek mellett öt tudományos témával fognak kiemelten foglalkozni, ezek a következők:

  • a szélsőséges világegyetem: az univerzum eredetének és fejlődésének felfedezése, valamint a fizikai törvények feltárására extrém kozmikus körülmények között.
  • A téridő hullámzása: közepes és alacsony frekvenciájú gravitációs és ősgravitációs hullámok detektálása, azzal a céllal, hogy feltárják a gravitáció és a téridő természetét.
  • A Nap–Föld panorámaképe: a Nap–Föld-rendszerben zajló, összetett kölcsönhatásokat szabályozó fizikai folyamatok és törvényszerűségek kutatása, többek közt az űridőjárás megfigyelésével és háromdimenziós napkutatással.
  • Lakható bolygók: élhető égitestek, valamint a Földön kívüli életre utaló jelek keresése.
  • Biológiai és fizikai tudományok az űrben: ez a terület a kvantummechanikával, az általános relativitáselmélettel és a mikrogravitáció tudományával fog foglalkozni.

Az alelnök elmondása szerint a program első, 2027-ig tartó szakaszában Kína a Tienkung űrállomás üzemeltetésére, az emberes holdra szállás megvalósítására, valamint a bolygókutatási projektre összpontosít majd. Ez idő alatt várhatóan 5–8 műholdmissziót hagynak majd jóvá.

A Holdra tervezett kutatóállomás a második fázisban épülhet meg, 2028 és 2035 között, ebben az időszakban mintegy 15 tudományos műholdmissziót hajtanak végre. A harmadik fázis 2036 és 2050 között lesz, amikor több mint 30 űrkutatási küldetést indítanának.

Sikeresen végrehajtották vasárnap a világ legnagyobb űrrakétája, a Starship ötödik tesztrepülését – írja az MTI.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Így ünnepelte 2024-ben az Inspiráló Nőket a Femcafe
Utazás
Lifestyle
A Kos életében felbukkan egy régi szerelme és teljesen felkavarja. Hétvégi szerelmi horoszkóp!
Lifestyle
Az anyós és a meny kapcsolata nem mindig felhőtlen. Itt is egy ilyen szituáció bontakozott ki, amikor előbbi erősen bele akar szólni az esküvőbe. Persze nem ez az egyetlen bonyolult szál a...
Lifestyle
Pedig a szakemberek szerint ha jobban vigyáznánk a mobilunk akkumulátorára, akkor azt alaposan meghálálná. A többség ugyanazt az ordító hibát követi el.