Lifestyle

Aggasztó, ami most kiderült a géllakkról

Világszerte nő a géllakk okozta allergiás megbetegedések száma, ami legtöbbször a folyton változó összetevőkkel, az újabb termékek felbukkanásával és a nem szakszerű felhelyezéssel magyarázható - derül ki a Semmelweis Egyetem friss közleményéből.

Tartós allergiát okozhat

Viszketés, pirosság és apró vízhólyagok is kialakulhatnak a köröm körül és az ujjbegyeken a géllakk okozta allergiás reakciók következtében, melyek sokszor nem azonnal, hanem az első használat után akár több évvel később is, bármikor kialakulhatnak. Ha az érintettek lakkozott kézzel más testrészüket is megérintik – nyakat, mellkast, szemet, kézfejet – a panaszok ott is előfordulhatnak. „A problémát leggyakrabban az okozza, ha a lakk nem szilárdul meg teljesen, és a körömszéleknél a folyékony anyagból valamennyi a bőrbe jut, amely úgynevezett allergiás kontakt dermatitiszt (bőrgyulladást) okoz” – mutatott rá dr. Lőrinc Kende, a Semmelweis Egyem Bőr- Nemikórtani és Bőronkológiai Klinika adjunktusa. A szakértő kiemelte: a mellékhatások az immunrendszer válaszreakciója következtében akár néhány napon belül megjelenhetnek, és kialakulhat egy tartós, hosszú távú allergia.

Ebben az esetben lehető leggyorsabban le kell szedetni a géllakkot annak érdekében, hogy ne okozzon további gyulladást, gyorsabban megszűnjön és az érintett terület ne fertőződjön felül, majd bőrgyógyászhoz kell fordulni! Helyi gyulladáscsökkentő, szükség esetén antibiotikumos krémekkel az allergiás reakció és esetleges felülfertőződése gyorsan gyógyítható, maradandó károsodást nem okoz. A további géllakk viselése ebben az esetben nem ajánlott, ugyanis jó eséllyel újra kialakulhatnak a panaszok. Bőrallergológiai vizsgálattal, az úgynevezett epikután patch teszttel kideríthető, hogy az érintett páciens pontosan melyik összetevőre érzékeny. A vizsgálat során a bőrre allergénekkel átitatott lapocskákat helyeznek, melyeket negyven-hatvan perc után levesznek, a helyüket pedig bejelölik. Néhány nap elteltével, ha a területen bőrgyulladásszerű tünetek jelennek meg, akkor biztosan megállapítható az érzékenység.
Kattints a további képekért!

Nagyon jól tudjuk, hogy a méhcsípésekkel vigyázni kell. Most kiderült, hogy akkor is nagy gondot okozhat, ha nem is vagyunk rájuk allergiásak.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Lifestyle
Utazás
A 24.hu szúrta ki, hogy a szóban forgó rendeletet már közzé is tették a Magyar Közlönyben.
Sztárok
A 61 éves műsorvezetővel nemrégiben a Telex készített interjút. Jakupcsek a tőle megszokott kendőzetlen őszinteséggel beszélt a mai televíziózás helyzetéről, valamint egy-egy népszerű kollégája...
Utazás
Előfordult már, hogy hiba csúszott a MÁV jegyértékesítési rendszerébe, de most ezért néhányan duplán fizethettek.