Lifestyle

Hitler személyesen adott parancsot a Nobel-díjas magyar tudós megölésére

Október 22-én volt 37 éve, hogy elhunyt Szent-Györgyi Albert orvos-biokémikus, az egyik legismertebb magyar Nobel-díjas. Élettörténete éppoly kalandos, mint amilyen sokszínű volt a tudományos munkássága.

A tanítványai rajongtak érte

Szent-Györgyi Albert 1893. szeptember 16-án született Budapesten. Az első világháború kitörésekor medikusként frontszolgálatra hívták be, megkapta az ezüst vitézségi érmet is, de mivel nem rejtette véka alá, hogy értelmetlennek tartja a háborút, sebesülése után leszerelték - idézi fel a Múlt-kor cikke.

1917-ben diplomázott, majd Cambridge-ben kémiai doktorátust szerzett, megismerkedett az elektronfizikával és a kvantummechanikával is. Első tanulmánya a sejtlégzés mechanizmusával foglalkozott, kísérletekkel igazolta az oxidáció-redukció elektronátadási folyamatát.

Gróf Klebelsberg Kunó hívására 1930-ban tért haza családjával, és elvállalta a Trianon után Kolozsvárról Szegedre áthelyezett tudományegyetemen kifejezetten a számára létrehozott biokémiai tanszékének vezetését.

A fiatal professzorért rajongtak tanítványai: a poroszos, tekintélyelvű stílus helyett vitára biztatta tanítványait, akikkel kirándulni is eljárt, motorkerékpárjával 1934-ben európai túrát is tett.

Még Cambridge-ben, a sejtlégzést vizsgálva figyelte meg, hogy egy jellegzetes oxidációs folyamat valamiért lassúbb a vártnál, ami redukáló anyag jelenlétére utalt. A redukáló anyagot a mellékvese mellett a káposztából és a narancsból is sikerült kivonnia, és ignóznak (nemismerem-cukornak), majd – mivel az anyagnak feltételezései szerint hat szénatomja volt – a tudóstársai számára elfogadhatóbb hexuronsavnak nevezte el (a hex görögül hatot jelent). Több mázsa mellékveséből 25 grammot elő is állított, de a csekély mennyiség nem tette lehetővé a beható vizsgálatot. 1931-ben immár Szegeden, a magyar származású amerikai Joseph Svirbely kémikussal folytatott kísérletei bizonyították, hogy ez az anyag a C-vitaminnal azonos, amelyet addig kémiailag nem ismertek, csak skorbutellenes hatásáról tudtak. Szent-Györgyit már 1934-ben jelölték az orvosi Nobel-díjra, de csak 1937. október 28-án ítélte neki a svéd Karolinska Intézet az élettani és orvosi Nobel-díjat „a biológiai égési folyamatok terén tett felfedezéséért, különösen a C-vitamin, valamint a fumársav-katalízis vonatkozásában”.
Kattints a további képekért!

Radványi Géza Grosschmid néven, Kassán látta meg a napvilágot 1907. szeptember 26-án. Tanulmányait szülővárosában végezte, majd a húszas években belekóstolt az újságírásba, hogy aztán átnyergeljen a mozgóképművészetre: 1933-tól rendezőasszisztensként és forgatókönyvíróként foglalkoztatták különböző német és francia filmgyárak.

Leadfotó: Facebook

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Lifestyle
Lifestyle
A MOL Hulladékgazdálkodási Zrt.-nek, vagyis a MOHU-nak nagy feladata volt bevezetni az üvegvisszaváltási rendszert Magyarországon, de bevállaltak egy újabb kihívást is.
Home&Design
Sokan ellenségként tekintenek a mesterséges intelligenciára, pedig nem is sejtik, mennyi előnyünk származhat belőle a mindennapok során.
Lifestyle
Egyre többen ismerik fel, hogy az élet végével kapcsolatos tabukat érdemes ledönteni, legyen szó saját elmúlásunkról, vagy egy általunk szeretett személy haláláról. De ki segíthet ebben? Sólyom...