Utazás

A NASA bemutatta az űrhajósokat, akik előkészítik a következő holdraszállást

A három amerikai és egy kanadai asztronautát ünnepélyes keretek között Houstonban mutatták be a nyilvánosság előtt.

Előkészítik a következő holdraszállást

Reid Wiseman, Victor Glover, Christina Koch és Jeremy Hansen még nem landol majd a Föld kísérőbolygóján, de előkészítik a holdraszállást a következő legénység számára.

A három amerikai és egy kanadai asztronautát ünnepélyes keretek között Houstonban mutatták be a nyilvánosság előtt. A legénység tagjai közül Christina Koch tartja a leghosszabb női űrrepülés világrekordját, és ő lesz az első nő, aki részt vesz egy Holdat célzó űrmisszióban. A kanadai Hansen kivételével mind többször jártak az űrben.

A négy űrhajós kiképzésében a tájékoztatás szerint most egy intenzív szakasz következik, hogy felkészüljenek az űrutazásra. Wiseman lesz a parancsnok, az afroamerikai Glover az űrhajó pilótája, Koch és Hansen pedig a misszió specialistáiként vesznek részt a küldetésben.

A kvartett lényegében az 1968-as Apollo-8 által végrehajtott küldetést, az első Holdhoz vezető, legénységgel végrehajtott missziót ismétli meg több mint 50 évvel később.

A két misszió közötti leglényegesebb különbség a NASA Artemis-programja számára fejlesztett 21. századi technológiában mutatkozik meg. A görög mitológiában Artemisz Apollón ikertestvére volt.

A NASA tavaly végezte el a Space Launch System elnevezésű, újgenerációs holdrakétája és a hozzá tartozó, Orion űrkapszula tesztelését még legénység nélkül. Ez volt az Artemis-1 küldetés, amely 25 nap alatt kerülte meg a Holdat és tért vissza a Földre.

Az Artemis-2 küldetésre induló négy űrhajós az Orion kapszulában kerüli majd meg a Holdat, útjukat körülbelül tíznaposra tervezik. Utoljára az Apollo-17 legénysége járt a Holdon 1972-ben. Először pedig az Apollo-11 űrhajósai landoltak 1969-ben.

A Holdra fél évszázad után az Artemis-3 küldetés legénysége jut majd el újra, de várhatóan csak legalább 12 hónappal az Artemis-2 hazatérése után.

A NASA egyelőre nem tud űrhajósokat a Hold felszínére juttatni, az erre szolgáló rendszert Elon Musk SpaceX űrvállalata fejleszti. A Starship űrhajó a következő hetekben kezdi meg a repülési teszteket.

(MTI/hirado.hu)

A maga nemében páratlan kutatói sikerben oroszlánrésze volt az első magyar fejlesztésű kisműholdnak is.

Leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Ha ezt csinálja a mobilod, éppen most lopják az adataidat
Utazás
Lifestyle
Az Indonéziából származó gyümölcs olyan orrfacsaró szagot áraszt magából, hogy számos országban egyszerűen kitiltották a közterületekről.
Lifestyle
A bankok zöme általában összesítve, a hónap végén vonja le az SMS-ek díját, persze előfordul az is, hogy egyesével vonogatják le a számláról. A nagyobb SMS-forgalom természetesen több pénzlevonást...
Utazás
Február 18-án, kedden egész nap, 19-én, szerdán pedig délelőtt kell ideiglenes forgalomkorlátozásokra kell számítani Budapesten - közölte a Budapesti Közlekedési Központ.
Lifestyle
Ne pazarold el a finom pizzát egy rossz melegítési módszer miatt! Próbáld ki ezt az egyszerű trükköt, és garantáltan imádni fogod a másnapi pizzádat is.
Lifestyle
Vajon tényleg van olyan időszak az évben, amikor több gyermek fogan meg, vagy ez csak egy véletlenszerű statisztikai adat? Ha megfigyeljük a születési arányokat, meglepő mintázatra bukkanhatunk – és...
Lifestyle
Te is folyton küzdesz az elviselhetetlen, dohos szaggal a ruhásszekrényedben? Akkor nem kell többé a megoldáson agyalnod, mutatunk ugyanis egy szuper trükköt, amivel végleg leszámolhatsz ezzel a...