Lifestyle

Szinte biztos, hogy te is rosszul csinálod: így kell szakszerűen használni a szemcseppet, hogy elkerüld a súlyos fertőzéseket

Fertőzések, kisebb szemsérülések vagy szembetegségek esetén a szemcseppek rövidebb vagy hosszabb ideig tartó használatával sokat segíthetünk szemünk komfortérzetén. A szemcsepp használatától azonban sokan tartanak, pedig annak alkalmazása hozzájárul a szembetegség gyorsabb gyógyulásához, műtét utáni regenerálódáshoz. Dr. Lendvai Zsanett, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosának segítségét kértük a helyes cseppentési rutin elsajátításához.

Árthatunk is vele, ha nem csináljuk jól

„A szemcsepp olyan gyakori szemészeti problémák kezelésében segíthet, mint például a szemgyulladás, a kóros szemszárazság és a zöldhályog betegség” – kezdi a felsorolást Dr. Lendvai Zsanett. „Ugyanakkor a lézeres látásjavítás, a látásjavító szemlencse műtét, a szürkehályog műtét és egyéb szemészeti műtétek után is nélkülözhetetlen. A vény nélkül kapható műkönnyeket pedig akár a nyaralás során a medence- vagy tengervíz által okozott szemirritáció enyhítésére is bevethetjük.” Nem számít, miért van rá szükségünk, fontos, hogy helyesen használjuk a szemcseppeket. A megfelelő technika elősegíti, hogy a hatóanyag jól felszívódjon, ugyanakkor véletlenül se vigyünk kórokozókat a szembe. A szemcseppek használata során az alábbi lépéseket érdemes követni:

  • Mindig alaposan mossunk kezet, mielőtt a szemünkhöz nyúlnánk
  • Távolítsuk el a szemcseppes üvegcse kupakját, és a rögzítő gyűrűt is vegyük le, nehogy a szemünkbe essen a cseppentés során. Arra ügyeljünk, hogy soha ne érintsük meg a cseppentő csúcsát. Ha hozzáérünk, a cseppentő baktériumokat szedhet fel az ujjunkról, ami bekerülhet az üvegbe és beszennyezheti a folyadékot, ami a következő cseppentésnél rámosódhat a szemfelszínre.
  • Enyhén döntsük hátra a fejünket, majd húzzuk lefelé az alsó szemhéjunkat, így a hatóanyag a kötőhártyazsákba kerül. Tartsuk a cseppentő tartály hegyét közvetlenül efölé, de annak végét ne érintsük a szemünkhöz vagy a szemhéjunkhoz, mert az érintkezés ismét lehetőséget ad a kórokozóknak, hogy a cseppentőfejre kerüljenek. Miközben felfelé tekintünk, nyomjuk össze az üveget, és egy csepp szemcseppet juttassunk a szemrésbe.
  • Néhány másodpercig tartsuk lehunyva a szemünket, hogy a szemcsepp hatóanyagai fel tudjanak szívódni. Ne aggódjunk, ha esetleg több csepp került a szemünkbe, a felesleget kipislogjuk. A szemhéjakra ürülő folyadékot egy tiszta papírzsebkendővel vagy sminklemosó vattával itassuk fel.
  • Gyermek esetében szükség lehet egy kis extra türelemre a cseppentéshez, hiszen számukra a folyamat még ijesztőbbnek tűnhet, és gyakran egyáltalán nem kooperálnak a folyamatban.
  • Készüljünk fel! Tekintsük át a használati útmutatót és végezzünk néhány próbacseppentést, hogy ráérezzünk, mekkora nyomást érdemes helyezni a tartályra a gyors cseppentéshez.
  • Legyünk őszinték a gyerekekkel! A legtöbb csepp enyhén csíp, ezt nem érdemes eltitkolni, fontos megőrizni a gyermek bizalmát.
  • Játsszuk el! Mutassuk be a folyamatot a gyermek egyik játékán.
  • Egész kicsi gyermek esetén kérjünk segítséget! A segítő meg tudja tartani a gyermeket, míg mi cseppentünk.
  • Cselekedjünk gyorsan! Az alkudozás során csak fokozódik a szorongás a gyermekben. Egy vonakodó gyermek soha nem fog "készen állni".
  • Ha minden más elbukik és a gyermek nem nyitja ki a szemét, végső megoldásként fektessük a hátára, cseppentsünk a belső szemzugába, majd két ujjal húzzuk szét a szemhéjakat, hogy a hatóanyag befolyhasson a szemfelszínre.

Ha több különböző hatóanyagú cseppet kell használnunk párhuzamosan vagy a gyógyszeres csepp mellé műkönnyet is javasol a szakorvos, akkor ügyeljük arra, hogy a szemcseppek használata között legalább 10 perc teljen el. Ezzel elkerülhető, hogy a különböző folyadékok kimossák a másik csepp hatóanyagát. A szemcseppkúra során arra is figyeljünk, hogy a készítményeket nem szabad a címkén feltüntetett lejárati időn túl tárolni. Fertőzés esetén előfordulhat, hogy valaki, akivel közvetlen kapcsolatban vagyunk szintén elkapja a betegséget. Ilyen esetben ne osszuk meg a saját szemcseppünket másokkal, így elkerülhetjük egy tartós oda-vissza fertőzési spirál kialakulását. Ugyanezen okból mindig saját műkönnyet használjunk!

Forrás: Budai Szemészeti Központ Fotó: 123rf

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Sztárok
Donald Trump beiktatásán természetesen az új-régi first lady, Melania is részt vett, aki egy elég érdekes kiegészítővel "dobta fel" outfitjét, ami bizony nem sok embernek nyerte el a tetszését.
Sztárok
A Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas Horváth Teri számtalan kivételes alakítással ajándékozta meg a közönséget, tehetsége, valamint sokoldalúsága pedig a legnagyobbak közé emelték – ennek...
Fashion&Beauty
Monaco uralkodója, II. Albert és felesége, Charlène a minap a Grimaldi Fórum 25. évfordulójának ünnepségén vettek részt, ahol a hercegné varázslatosan szép és elegáns szerelésben mutatkozott.
Lifestyle
A Rák életében külföldi utazás vagy költözés lehetősége adódhat. Napi horoszkóp.
Egészség
Sikeres emberek közül sokan büszkék is arra, hogy keveset alszanak, pedig ez hosszú távon elég káros tud lenni az egészségre.
Sztárok
Anno 2021-ben kellett búcsút vennünk Sas Józseftől, a Mikroszkóp Színpad egykori igazgatójától, aki legendás humorista volt. Az özvegye most megtörte a csendet, és felidézte azt az éjszakát, amikor a...