Lifestyle

Magyar sikersportágak kerültek veszélybe, kivehetik az olimpiai programból

A boksz, a súlyemelés és az öttusa sem került be a 2028-as olimpia előzetes programjába. Szerencsére nincs még minden veszve: bizonyos feltételek mellett még bekerülhetnek.

Több tradicionális sportág is kikerülhet az olimpiai programból

A súlyemelés, az ökölvívás és az öttusa nem szerepel a 2028-as Los Angeles-i olimpia előzetes programjában. Erről Nemzetközi Thomas Bach, az Olimpiai Bizottság (NOB) elnöke beszélt a végrehajtó testület háromnapos ülése utáni online sajtótájékoztatón. Megemlítette azt is, hogy gördeszkában, sportmászásban és hullámlovaglásban – melyek Tokióban szerepeltek először az ötkarikás műsorban és Párizsban is ott lesznek a programban – biztosan rendeznek majd versenyeket a kaliforniai nagyvárosban is.

A Nemzetközi Öttusa Szövetségnek (UIPM) a jövő év végéig kell véglegesítenie javaslatát az új formátumra vonatkozóan, illetve addig kell megjelölnie, melyik sportág kerül be a kivett lovaglás helyére. Emellett jelentős költségcsökkentést kell felmutatnia és bizonyítania azt, hogy a sportág biztonságos, mindenkinek hozzáférhető és vonzó a fiatalok, illetve a nagyközönség számára.

A UIPM már reagált is a NOB vezető testületének állásfoglalására, közleményében megköszönte a "világos kommunikációt", egyúttal jelezte, hogy az ötödik szám kiválasztására, beépítésére életre hívott munkacsoport jövő augusztusra elkészíti jelentését, a kongresszus pedig 2022 novemberében dönt erről.

Ami a súlyemelést és az ökölvívást illeti, a mellőzés oka az, hogy a két sportág nemzetközi szövetségének az irányítása a NOB szerint nem megfelelő, az elmúlt években pénzügyi és korrupciós gondokkal küzdött mindkét világszervezet. A Nemzetközi Súlyemelő Szövetség (IWF) következő vezetőségének demonstrálnia kell az együttműködését és azt, hogy lényeges változás állt be a vezetési kultúrájában. Továbbá bizonyítania kell, hogy megbirkózik a doppingolás jelentette problémákkal, és hogy erős és független doppingellenes programmal rendelkezik. A Nemzetközi Ökölvívó Szövetségtől (AIBA) az irányítás, a pénzügyi átláthatóság és a fenntarthatóság területén vár javulást a NOB, amely arról is szeretne meggyőződni, hogy a bíráskodás a jövőben tiszta lesz. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság az elmúlt években mindkét szövetséget többször felszólította a problémák orvoslására.

A három veszélyeztetett sportág közül öttusában az első, ökölvívásban a hatodik helyen állnak a magyarok az összesített olimpiai éremtáblázaton, míg a súlyemelésben a 21-edikek. A magyarok öttusában eddig 9 arany-, 8 ezüst- és 6 bronzérmet, ökölvívásban 10 arany-, 2 ezüst- és 8 bronzérmet, súlyemelésben pedig 2 arany-, 9 ezüst-, valamint 9 bronzérmet szereztek.

Az előzetes programot a NOB-tagságnak februárban, a pekingi téli játékok idején kell jóváhagynia, de a most kimaradó sportágak 2023-ban még visszakerülhetnek.

Az már biztos, hogy a lovaglás nem lesz az öttusa része a jövőben, de még nem eldöntött, mi váltja a sportágat. A Nemzetközi Öttusa Szövetség most bedobta az ötleteit, amelyek között egészen furcsa elképzelések is szerepelnek.

Fotó és leadfotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Oldalak

Video Kedvenceikről meséltek a kutyabarát sztárok
Lifestyle
Sztárok
Egy évtized után befejeződik az Elviszlek magammal című műsor, melyben D. Tóth Kriszta egy autó volánja mögött ülve faggatta aktuális vendégeit magánéleti és szakmai kérdésekről.
Lifestyle
A koronavírus-járvány felmérhetetlenül nagy hatást gyakorolt a társadalomra: a Great Lockdown idején az életünk fenekestül felfordult, és bonyolult - sok esetben feleslegesnek vagy túlzónak gondolt...
Lifestyle
Sztárok
Gyógyíthatatlan betegségben, a demencia egyik formájában szenved Bruce Willis, emiatt pedig jó ideje teljesen visszavonult a nyilvánosságtól, lányai viszont most olyan képet osztottak meg róla,...
Sztárok
A közkedvelt rádiós fontos témát karolt fel az egyik legnépszerűbb közösségi oldalon, egyöntetű elismerést kiváltva követőtáborából.
Utazás
A kevesebb csomag nagyobb szabadsággal járhat, de ha be szeretnénk férni csak egy kézipoggyászba, le kell mondanunk róla, hogy felkészüljünk minden “mi van, ha” esetre.