Magyar férfi mentette meg a Titanic túlélőit - unokája kivételesen nyilatkozott
A Titanic tragédiáját az egész világ ismeri. A magyarok is tisztában vannak a történtekkel, ám egy nagyon fontos részletet szinte senki tud - magyar orvosnak köszönhetik életüket a túlélők - Dr. Lengyel Árpád története következik.
Magyar orvos a Titanic mentésénél
Dr. Lengyel Árpád 1886-ban született Pilismaróton Lengyel (Weisz) Ede kisvárdai származású kereskedő és Gutfreund Matild gyermekeként. Általános- és középiskolai tanulmányait Esztergomban és Budapesten végezte, majd 1904-ben belépett a Budapesti Önkéntes Mentőegyesület (BÖME) kötelékébe. 1909-ben diplomázott a Budapesti Magyar Királyi Tudományegyetem orvosi karán, gégészeti szakirányon. A fiatal orvos a Szent Rókus Kórházban kezdett dolgozni, emellett tovább folytatta a BÖME-keretében a munkát, immár mentőorvosként. 1912-ben jelentkezett a Cunard Linetársasághoz, ahol angolul jól beszélő magyar származású orvost kerestek az akkoriban Magyarországon igen nagy méreteket öltött, az Amerikai Egyesült Államokba tartó kivándorlásnál a hajókon jelentkező egészségügyi problémák miatt - írja életéről a Wikipédia.
Dr. Lengyel Árpádot a Cunard Line a Carpathia nevű hajóra osztotta be, az első útjuk Fiume–New York–Fiume volt. Az odautat sikeresen megtették, már visszafelé jártak, amikor befutott a Carpathiára a Titanic vészjelzése. A túlélők mentésében kulcsszerep várt Lengyelre, mivel a hajón lévő három orvos közül egyedül neki volt mentőorvosi gyakorlata, ezért őt állították oda ahhoz az ajtóhoz, ahol beemelték a hajótörötteket, és ő szelektálta a 705 túlélőt sérüléseik szerint. Lengyel Árpád visszaemlékezésében ez áll: „Alig győztük a sok munkát és a vigasztalást.” Most unokája mesélt a Hot! magazin legújabb számában a történtekről és a nagyszerű hős életéről.