Egészség

Kérdések és válaszok a Covid-vakcinákról: miért félünk tőlük annyira?

Vajon biztonságos? Melyik a leghatásosabb? Be merjem adatni? Ezekhez hasonló kérdések vetődnek fel bennünk, átlagemberekben nap mint nap a koronavírus elleni vakcinákkal kapcsolatban - jogosan. Számos kételyre viszont már választ is adtak a szakemberek, ezekről lesz szó a következőkben.

Lassan egy éve, hogy kitört a pandémia

2020. március 11-én nyilvánította világjárványnak a koronavírust az Egészségügyi Világszervezet. A tavalyi évet egyértelműen átformálta a Covid globális megjelenése, negatív hatással volt többek között a gazdasági szektorra, az egészségügyre és persze társadalmi szinten is komoly következményekkel járt. Kijelenthetjük, hogy 2020 ráment erre a pandémiára, és lehet, hogy 2021 jó része is a védekezéssel telik majd el.

Amióta egyértelművé vált, hogy a betegséget ellenszerrel lehet meggátolni és legyőzni, számos gyógyszergyártó vállalat igyekezett kifejleszteni hatásos vakcinákat, melyek felveszik a kesztyűt a járvánnyal szemben. A közelmúltban nem egy oltóanyagot fogadtak el hivatalosan - ezekről korábban írtunk már bővebben és össze is hasonlítottuk őket egymással. Egyelőre a Pfizer verziója bizonyult a legjobbnak, de ugyanúgy versenyben van az USA Modernája, az oroszok Sputnik V-je és a kínai CoronaVac is.

Bár sokan örülnek, hogy látják a fényt az alagút végén, jogosan vetődik fel a kérdés az átlagemberekben, vajon mennyire biztonságosak ezek az ellenanyagok, illetve felléphetnek-e hosszútávon mellékhatások, ha beadatjuk valamelyiket. Ilyen és ehhez hasonló kételyekre próbáltak meg értékelhető válaszokat adni a szakértők, kutatók.

Kérdések és válaszok

Túl hamar előállították - nem kellene, hogy éveken át tartson egy ilyen vakcina kifejlesztése?

Azon ténynek köszönhetően, hogy az oltóanyagok előállítása általában 10 évig tart, sokakban kérdéseket vetett fel, vajon megbízhatóak-e a jelenleg elfogadott Covid-oltóanyagok, melyeket körülbelül egy évvel a pandémia kitörése után fejlesztettek ki. Utóbbit a szakemberek a következőkkel magyarázzák.

Egyrészt a társadalom megmutatta, hogy képes volt gyorsan reagálni a vírus okozta új és váratlan változásokra. Például korábban nem tűnt lehetségesnek sokak számára az otthoni munkavégzés - egészen addig, míg ki nem próbálták és rá nem kényszerültek. Ami az oltásokkal történt, az egészen hasonló: ezeket is gyorsabban tudták előállítani.

Emili Esteve, a Farmaindustria technikai menedzsere szerint "soha a történelem során nem dolgoztak olyan sokan valamin egyszerre és ilyen intenzíven, mint a Covid-vakcinákon". Szükségből jött az együttműködés. A rivális vállalatok összefogtak, az ellentétes területek - például az egyetemi és a magánkutatások - megosztották erőforrásaikat. Ez már kezdettől azt jelentette, hogy az eredmény rendhagyó lesz. "A legjobb esetekben általában egy évbe telik, miután a tesztek véget érnek, és egy gyógyszert engedélyeznek" - mondja Esteve, de ebben az esetben a teszteket befejezték és az engedélyt szinte egyszerre adták meg. Hogyan volt ez lehetséges? Esteve szerint a folyamatot fel tudták gyorsítani, a dokumentációt felügyelő orvosi bizottság például konstans, szakaszról-szakaszra adminisztrált ahelyett, hogy a legvégén összegeztek volna.

Az is segített a gyorsaságon, hogy néhány logisztikai követelményt félretettek, például a címkézést. Normális körülmények között elképzelhetetlen lenne, hogy egy termék csak angol nyelvű címkével kerüljön a piacra, de annak biztosítása, hogy minden uniós nyelven készen álljon, hatalmas erőfeszítéseket igényel, és mindent visszatart.

A Pfizer laboratóriumai - amelyek előállították a BioNtech által kifejlesztett vakcinát, és elsőként kapták meg az EMA engedélyt - egy másik fontos szempontot emelnek ki. "Kockázati céllal fektetünk be, hogy megtegyük a lehető leggyorsabb adagok lehető leggyorsabb előállításához szükséges intézkedéseket.". Ezt úgynevezett "veszélyeztetett termelés"-nek hívják. Azt jelenti, hogy nem várnak hivatalos engedélyre, mielőtt megkezdik az oltás előállítását. Ilyen még soha egyetlen gyógyszerrel sem fordult elő, de az orvosi vészhelyzet szükségessé tette. Amit igazán kockáztatnak ilyenkor, az az anyagi veszteség, nem pedig az oltóanyag minősége. "Bár a kutatók rendkívüli sebességgel dolgoztak, teljes mértékben betartották az összes szokásos szabályozási és üzemeltetési intézkedést" - tette hozzá a Pfizer.

"Nem akarok én lenni az első, még nem tesztelték eléggé"

Elég hosszú volt-e a tesztelési idő, amikor általában évekbe telik? Minden szakértő szerint igen. Szerintük lehetetlen, hogy egy olyan intézmény, mint az EMA (Európai Gyógyszerügynökség) megadná az utat egy nem biztonságos oltásra. "Senki sem hagyná jóvá, ha nem felelne meg a műszaki követelményeknek" - hangsúlyozza Federico Martinón Torres, a Santiago de Compostela kórház gyermekgyógyászati vezetője és a WHO oltási tanácsadó bizottságának tagja. Míg általában 200 ember vehet részt egy vakcina tesztelés három szakaszában három év alatt, addig körülbelül 40 ezer ember vett részt néhány hónap alatt a Covid-19 vakcina tesztjeiben.

Lehetnek hosszútávú mellékhatásai, következményei?

"Egyelőre a súlyosnak leírt, a résztvevők két százalékát érintő mellékhatások - fáradtság és fejfájás - fordultak elő a második adag után" - mondja Pfizer. Hozzátették, a résztvevőket további két évig figyelemmel kísérik. Federico Martinón Torres azt mondta, a gyógyszerek sürgősségi helyzetekben történő jóváhagyását is szabályozzák, és ebben az esetben speciális ellenőrzésre kerül sor. Az összes gyógyszerre jellemző az úgynevezett "éberségi szakasz", amely akkor kezdődik, amikor a termék eléri az általános populációt. "A rendelkezésünkre álló adatokkal nem hiszem, hogy súlyos mellékhatásokat fogunk tapasztalni. Ha egy idő után mellékhatások jelentkeznek, vannak források azok felderítésére és a beavatkozásra" - hangsúlyozta.

Amikor a gyógyszerek piacra kerülnek, mindig figyelemmel kísérik őket, és minden mellékhatást időben észlelnek.

Fotó, leadfotó: 123rf

Oldalak

Video Erre ügyelj, ha ülőmunkát végzel
Egészség
Lifestyle
Ha ilyet tapasztalunk magunkon vagy másokon, érdemes elgondolkodni azon, milyen üzenetet szeretnénk közvetíteni, és hogy a kommunikációs stílusunk valóban összhangban van-e a céljainkkal.
Lifestyle
A zöldségek, akárcsak a gyümölcsök, rendkívül áldásos hatással vannak a szervezetre, egyesek pedig olyan méregtelenítő tulajdonsággal is rendelkeznek, amely sokat segíthet, amennyibben szeretnél...
Lifestyle
Sajnos elpusztulhat a kutyád, vagy a macskád, ha nem figyelsz oda erre, ráadásul az emberre is veszélyes lehet a dolog.
Sztárok
Donald Trump beiktatásán természetesen az új-régi first lady, Melania is részt vett, aki egy elég érdekes kiegészítővel "dobta fel" outfitjét, ami bizony nem sok embernek nyerte el a tetszését.
Sztárok
A Kossuth-díjas és kétszeres Jászai Mari-díjas Horváth Teri számtalan kivételes alakítással ajándékozta meg a közönséget, tehetsége, valamint sokoldalúsága pedig a legnagyobbak közé emelték – ennek...
Fashion&Beauty
Monaco uralkodója, II. Albert és felesége, Charlène a minap a Grimaldi Fórum 25. évfordulójának ünnepségén vettek részt, ahol a hercegné varázslatosan szép és elegáns szerelésben mutatkozott.