Ezek a legfontosabb illemszabályok, melyeket köszönéskor és kézfogáskor be kell tartani: így vesznek majd komolyan mások
Egy találkozás első lépése a köszönés, így nagyon fontos figyelni arra, hogyan tesszük ezt. Illendő köszönni, ha belépünk egy üzletbe, liftbe, bármilyen helységbe. A köszönés a legáltalánosabb és leggyakoribb társadalmi érintkezési forma, de sokan elfeledkeztek róla. Lehetőleg ne tegyünk így!
Kinek kell előre köszönnie?
Általánosan elfogadott, hogy a férfi a nőnek köszön előre, még nagy korkülönbség esetén is - fiatalabb az idősebbnek, alacsonyabb rangú a magasabb rangúnak, nőtlen vagy hajadon a nőst vagy férjezettet üdvözli előre. Viszont, ha rövid időn belül többször találkozunk valakivel, mondjuk a munkahelyi folyosón, iskolában, akkor már nem kell újra köszönni.
Társaságban először az ismerősöket üdvözöljük
Könnyen zavarba jön az ember, ha ismerősével nagyobb társaságban találkozik, vagy akár csak egy ismeretlen társaságában van az illető. Ilyenkor illik először az ismerőst üdvözölni, majd utána a társaság többi tagját. A köszönést az is viszonozza, aki nem ismeri azt, aki köszönt, kivéve ha az ismerős férfi és az ismeretlen nő.
Ne harsogj!
Bármilyen helységbe belépve köszönni kell az ott tartózkodók nemétől, rangjától és korától függetlenül. Zsúfolt helyen - például étteremben, metróban, utcán - nem illik harsogva üdvözölni ismerősünket, maradjunk egy szolid fejbiccentésnél vagy mosolynál. Kézfogáshoz mindig álljunk fel és ha kesztyűt viselünk, vegyük le, kivéve hölgyeknél, ha a kesztyű az alkalmi ruhához tartozó kiegészítő.
Lapozz!