Tippek a téli depresszió ellen
Ha úgy érezzük, nehezünkre esik reggel felébredni, legszívesebben egész nap ki sem mozdulnánk otthonról, kedvetlenek és szomorúak vagyunk, akkor bizony a téli depresszió tüneteit észleljük magunkon.
A téli depresszió oka
A téli depresszió legfontosabb oka a nap és a napfény hiánya. Fény hatására ugyanis szervezetünk melatonin hormont termel, amely alvási ciklusunk szabályozásáért felelős. Míg a sötétség növeli, addig a fény gátolja a hormon termelődését szervezetünkben. Mivel a téli időszakban kevés természetes fény jut szervezetünkbe, így gyakran álmosnak, levertnek érezzük magunkat.
Jelek és tünetek
Az apróbb jelek közé tartozik a fáradtság, levertség, aluszékonyság és az összpontosítás hiánya. A súlyosabb tünetek közé soroljuk az étvágy megváltozását (hízás és fogyás egyaránt jelentkezhet), a fokozott ingerlékenységet, fejfájást, a szorongást és a kilátástalanság érzetét. Az érintett általában visszahúzódó, kerüli az embereket, egyáltalán nem él társasági életet.
A depressziós állapot megszüntetése
Fényterápia: Mivel a téli depressziót a fény hiánya okozza, legegyszerűbben fényterápiával kezelhető. A fényterápiás kezelés lényege, hogy különböző színű lámpák különböző hatást képesek gyakorolni testünkre. Fényterápiát főleg reggel érdemes végezni, a fényt 10-15 percig ajánlatos az arcunkra irányítani, és ellazulva élvezni annak gyógyító hatását.
Mozgás: A szabadban eltöltött idő csodákra képes. Legyen az egy nagy séta a közeli parkban, hógolyózás vagy egy síeléssel eltöltött hétvége, a mozgás minden formája segít a depresszió leküzdésében.
Gyógynövények: A citromfű, a cickafark, az orbáncfű és a macskagyökér természetes antidepresszánsként alkalmazható, idegnyugtató hatásuk jó hatással van a fáradt, kimerült szervezetre.