Prága, Csehország gyöngyszeme
A csehek egyik legszebb városa alig 5 óra autóútra van Budapesttől, ezáltal egy hosszú hétvége alkalmából tökéletes úti cél lehetne.
Óváros, Zsidónegyed, Károly híd
Prága történelmi centruma kihagyhatatlan élményt biztosít. Az óvárosi piacot csodálatosan restaurálták, és tökéletes kezdőpontnak bizonyul Prága látogatásakor. Itt tornyosulnak a Tyn templom tornyai (más néven a Boldogasszony temploma), Husz János szobrát is itt nézhetjük meg, illetve a szembelévő oldalon az óvárosi városháza tornyán lévő hatalmas órát, az Orlojt is megcsodálhatjuk.
Az Orloj 3 önálló részből áll: a bábjátékból, a csillagászati óralapból és a naptárból. A felső szekció tartalmazza a 12 apostolt, akik a nap folyamán minden egész órában megjelennek. A középső rész a csillagászati óralap, amely a bolygók, a Nap, a Hold és a csillagok Föld körüli mozgását mutatja. Az alsó részen található óralap, a naptár, amelyen az állatöv jegyei valamint a hónapok vannak ábrázolva. A városháza 70 méter magas tornyába kötelező felmenni, onnan ugyanis gyönyörű kilátás fogad bennünket.
Ezután, a szűk utcákon keresztül, sétáljunk el a Vencel térig, vagy az óváros bejáratánál lévő lőportoronyhoz. A Vencel tér inkább sugárút, mint tér, melynek végén Szent Vencel lovas szobra áll. Azonban nem csupán emiatt érdemes oda ellátogatni, hanem a sok étterem, kaszinó és bolt miatt is. A Lőportorony 67 méter magas, és a Királyok útjának a bejárata. Ez az út vezet a Károly hídon át a várhoz.
A zsidónegyed az óváros közelében található, éppen ezért tanácsos egy napra tenni a látogatásukat. A zsidó múzeum a következő épületeket kezeli: Maisel-zsinagóga, Pinkász-zsinagóga, Spanyol-zsinagóga, Klausz-zsinagóga, és zsidó temető. A Régi-új zsinagóga a legrégebbi még használatban lévők közé tartozik.
A Károly hídon érdemes prágai látogatásunk első napján átsétálni, ugyanis nagy rá az esély, hogy ezt minél többször szeretnétek majd megtenni. Erre a programra az esti órákat javasoljuk, mert akkor a legszebb a kivilágított vár látványa, és nem is kell annyi turistát kerülgetni. Azonban azt se felejtsétek el, hogy nappal a híd lábainál fekvő tornyokat meg tudjátok mászni.
A prágai vár és a Mala Strana, azaz a Kisoldal
A reggeli órák a legalkalmasabbak a vár, illetve az ez alatt elterülő városrész látogatására. Körutatokat a Strahovi kolostornál kezdjétek, melyet 1140-ben II. Vladislav fejedelem alapított. Ezután folytatódhat a séta a vártér felé. Eközben pihenjetek meg a Loreto templomnál, amely például a 6222 gyémánttal kirakott gyémánt szentségtartóról ismert.
A dombon nem csupán egy prágai várat találtok majd, hanem egy tucatot, emellett pár templomot és több száz év történelmet. Mielőtt belépnétek a vár bejáratán, a Mátyás kapun, nézzetek el balra, és csodáljátok meg újból a kilátást. A prágai vár a IX. században épült és egy Román stílusú kastélyt építettek hozzá a XII. században. Két évszázaddal később, IV. Károly uralkodása idején átépítették gótikus stílusban. Végleges formája, Mária Terézia császársága alatt alakult ki. Napjainkban a köztársasági elnök székhelye és a város történelmi és politikai központja.
Miután minden apró helyiséget megnéztetek a várban, következhetnek a kertek illetve a Kisoldal. Pár percet töltsetek el a Károly híd mellett lévő Kampa szigeten is. Tegyetek egy jó nagy és kellemes sétát a parkban, és élvezzétek a Károly híd látványát. A nap fennmaradó óráiban járjátok végig a Mala Strana barátságos kis utcáit.
Múzeumok, séták, vásárlás…
- Látogassatok el egy múzeumba vagy galériába. Erre a Nemzeti múzeumot, Prága város múzeumát, illetve a Franz Kafka múzeumot ajánljuk.
- Nézzétek meg a Vyšehrad várat, ahol többek közt megtalálható a Szent Péter és Pál templom, valamint Vyšehrad temetője. Utóbbiban több cseh történelmi személy lett eltemetve.
- Menjetek el a Vinohrady városrészbe, ahol nagyon sok reneszánsz és szecessziós épület található.
- Járkáljatok az óvárosban különböző emléktárgyak után kutatva.